Україні потрібне повне розблокування портів – ФРТУ

Share

Федерація роботодавців транспорту України (ФРТУ) вважає, що «зернова угода» в її форматі станом на червень-липень 2023 року є недостатньою та недосконалою. Адже за цією угодою країна-агресор визначає та контролює що, скільки і в якому порядку Україна може вивозити з власних портів, наголосила організація.

«Це створює оманливий юридичний вигляд, нібито Україна сама добровільно відмовилась від іншого морського експорту, та підриває економіку України», – йдеться у заяві.

За оцінками ФРТУ, через обмеження номенклатури вантажів, що йде через порти, Україна втратила мінімум 10% ВВП, 18 млрд. доларів США валютної виручки, 500 тис. робочих місць та 135 млрд. грн податків (співставно з бюджетом витрат України на освіту або охорону здоров’я). Наявний механізм також призводить до погіршення стосунків між Україною та її найближчими сусідами по Євросоюзу, оскільки українськи аграрії не можуть вивезти необхідну частку продукції морем.

«Через формат зернової угоди Російська федерація фактично узаконила «право піратства» на морі та отримала безпрецедентні права на повний контроль за зовнішньою торгівлею суверенної держави в Чорному морі, а також контрольні функції в протоці Босфор, що не передбачені Конвенцією Монтре. Міжнародне співтовариство стало свідком зухвалого піратства в дії, і на жаль де-факто погодилося з таким станом речей», – зауважили в ФРТУ.

Натомість Росія зберігає можливість вільно торгувати та отримувати прибутки від експорту. Тож ФРТУ закликала до повного розблокування українських портів. Для цього потрібно здійснити низу кроків:

1. Наголосити і відстоювати, що єдиний можливий формат – повністю розблоковані порти України без жодного впливу держави-агресора на те, чим Україна торгує;

2. Звернутися до зарубіжних партнерів з проханням забезпечити Україну всім необхідним озброєнням для можливості силового припинення терористичних та піратських посягань з боку РФ на вільне комерційне судноплавство в порти України;

3. Здійснити заходи щодо зміцнення оборонного сектору та забезпечення безпеки суден у Чорноморському регіоні для стримування військової агресії та сприяння безпечному середовищу для судноплавства. Пропоновані заходи мають включати комплексний моніторинг, протиракетну оборону, виявлення та знешкодження морських мін;

4. Запустити в роботу Порядок надання гарантій компенсації шкоди, заподіяної суднам від війни, який нещодавно затверджений Урядом, та додатково за участі наших зарубіжних партнерів створити механізм комерційного страхування ризиків у партнерстві з міжнародними організаціями (страховий фонд);

5. Суттєво посилити санкційний тиск міжнародної спільноти на РФ у рамках боротьби з піратством та тероризмом у Чорноморському регіоні.