Інфляція була суттєво нижчою за прогноз НБУ, – регулятор

Share

Фактичні темпи зростання цін були суттєво нижчими за прогноз Національного банку, опублікованому в інфляційному звіті за квітень 2023 року

У червні 2023 року споживча інфляція в річному вимірі (р/р) і далі сповільнювалася – до 12,8% з 15,3% у травні, пишуть «Українські новини» із посиланням на дані НБУ.

У місячному вимірі ціни зросли на 0,8%.

Уповільнення інфляції зумовлювалося більшою пропозицією продовольства та пального, зниженням світових цін на товарних ринках, а також поліпшенням інфляційних і курсових очікувань на тлі стійкої ситуації на готівковому валютному ринку.

Подорожчання оброблених продовольчих товарів і надалі стрімко сповільнювалося (до 14,7% р/р).

Така динаміка передусім відображала зниження тиску на витрати бізнесу, зокрема на логістику, а також сировину і енергію з огляду на їх достатню пропозицію.

Зокрема, повільніше зростали ціни на хліб та хлібопродукти.

Крім того, на тлі зниження світових цін та слабкого попиту, а також невизначеності щодо обмеження експорту до сусідніх країн ЄС нижчими темпами дорожчали молочні продукти, а соняшникова олія в річному вимірі подешевшала.

Курсова стійкість сприяла зниженню темпів зростання цін на продукти, які мають значну частку імпорту в собівартості, зокрема на рибні вироби.

Зростання цін на більшість непродовольчих товарів також сповільнилося (до 12,2%) під впливом поліпшення інфляційних та курсових очікувань на тлі сприятливої ситуації на валютному ринку.

У результаті нижчими темпами зростали ціни на меблі, побутову техніку, посуд, одяг і взуття, автомобілі, електроніку та товари особистого догляду.

Темпи зростання вартості послуг також знижувалися (до 14,2% р/р).

Повільніше дорожчали послуги кафе та ресторанів, медичних закладів, салонів краси та ветеринарних клінік.

Це пов’язано зі зменшенням тиску на витрати бізнесу, а також стійкою ситуацією на валютному ринку.

Натомість прискорилося подорожчання послуг готелів, телекомунікаційних, фінансових та страхових компаній, що може, зокрема, пояснюватися відображенням понесених раніше витрат, а також поступовим відновленням попиту.  

Молоко, свинина та курятина дорожчали нижчими темпами внаслідок стриманого попиту, а яйця – завдяки розширенню пропозиції.

На тлі низьких експортних цін та достатніх запасів зернових повільніше зростали й ціни на крупи та борошно.

Крім того, сповільнилося подорожчання цукру під впливом зменшення світових цін та достатньої пропозиції на внутрішньому ринку.

Завдяки достатній пропозиції та стійкій ситуації на валютному ринку повільніше зростали й ціни на овочі та фрукти.

Читайте новини бізнесу та промисловості у Telegram-каналі UAprom