Міненерго вимагає заблокувати діяльність Росії у МАГАТЕ

Share

Україна просить обмежити доступ російських співробітників до файлів країни, а також блокувати участь представників РФ у інспекційній діяльності, місіях і службах МАГАТЕ

Про це заявив міністр енергетики Герман Галущенко під час зустрічі з керівником МАГАТЕ Рафаелем Гроссі 30 березня.

«Після 24 лютого (дня вторгнення Росії в Україну – ред.) є лише дві позиції: одна правильна, інша — викривлена. Третього не дано. Особливо це стосується ядерної безпеки. Правильна позиція — це гарантії, безпека і охорона. Це те, за що відповідає Україна. І інша позиція, викривлена позиція, — це обстріл ядерних об’єктів, це захоплення Чорнобильської та Запорізької АЕС», — наголосив міністр.

Галущенко заявив, що найпершою і необхідною умовою для забезпечення ядерної безпеки є повне виведення російських військ із захоплених об’єктів атомної енергетики.

Повне виведення військ з територій захоплених АЕС і міст-супутників та звільнення їх від боєприпасів має бути здійснено.

Позиція Міненерго щодо забезпечення безпеки українських атомних об’єктів залишається незмінною. Вона полягає також у обмеженні доступу російських співробітників до файлів України, а також щодо блокування участі представників російської федерації в інспекційній діяльності МАГАТЕ, місіях і службах МАГАТЕ.

Водночас міністерство розраховує на підтримку МАГАТЕ у якомога ширшому висвітленні потенційної небезпеки на яку Росія наражає весь світ, захоплюючи та обстрілюючи ядерні об‘єкти в Україні.

«Росія обмежує право України розвивати дослідження, виробництво та використання ядерної енергії в мирних цілях без дискримінації. Цей принцип є консенсусом між ядерними і неядерними державами. За тридцять років незалежності Україна жодного разу не порушувала таких принципів і в повному обсязі виконує Угоду між Україною та Міжнародним агентством з атомної енергії про застосування гарантій», – повідомили в міністерстві.

Також РФ порушує ключові принципи безпеки в частині відповідальності за управління ядерними установками та своїми діями сприяє виникненню загрози ядерної аварії.

«Захопивши ядерні об’єкти в Україні, Росія вчинила акт ядерного тероризму, оскільки це були умисні дії щодо ядерної установки та дії, які перешкоджають роботі ядерної установки. Вони добре усвідомлюють, що така дія може призвести до загибелі чи завдання тяжкої шкоди населенню та значної шкоди майну чи навколишньому середовищу внаслідок радіоактивного забруднення», – йдеться в повідомленні.