Після двох років широкомасштабної війни більшості українських малих і середніх підприємств вдалося стабілізувати свою діяльність, що свідчить про їхню високу адаптивність до умов війни.
Про це йдеться у дослідженні, оприлюдненому Європейським банком реконструкції та розвитку (ЄБРР), передає Forbes.
Так, основні виклики – падіння попиту, складність прогнозування через невизначеність, збільшення витрат та брак робочої сили.
Зазначається, що станом на квітень 2024 року повною мірою працювало 85% підприємств, частково – 14%, що є кращим результатом порівняно з відповідно 57% і 37% у перший рік війни.
Попри поточні виклики, частка МСП, які повідомили про зниження прибутковості, скоротилася майже удвічі, тоді як частка компаній, які планують продовжувати бізнес, збільшилася.
Кожне п’яте підприємство (19%) відзначило зростання прибутків у порівнянні рік до року.
Про скорочення персоналу зазначили 34% підприємств, проти 55% у перший рік війни.
Якщо війна триватиме ще рік чи довше, 64% МСП планують підтримувати існуючий рівень активності, при цьому частка підприємств, що планують диверсифікувати або розширяти бізнес, зросла втричі (12%).
Прогнози майбутнього розвитку подій за умови продовження війни є неоднозначними: 49% респондентів вважають, що стан їхнього бізнесу найближчим часом не зміниться, 24% – очікують падіння; 17% – прогнозують зростання та 2% – закриття бізнесу. 9% керівників компаній зазначили, що не можуть передбачити розвиток подій.
Порівняно із минулорічними показниками зросла частка тих, хто дає позитивний прогноз (+11%), та скоротилась частка тих, хто був не здатен зробити прогноз (-12%).
Серед негативних трендів, спричинених війною, МСП називають недостатньо швидке відновлення обсягів збуту, брак кадрів через мобілізацію та міграцію, обмежене інвестування та активізацію конкуренції бізнесу з громадськими організаціями, які фінансуються донорами.