ЄС пропонує реформувати фонд військової допомоги Україні у розмірі $5 млн – Bloomberg

Share

Євросоюз пропонує країнам-членам реформувати фонд військової допомоги Україні в розмірі $5,4 млрд, оскільки ЄС переходить від надання зброї з наявних запасів до закупівлі нової.

Про це повідомляє агентство Bloomberg.

У документі Європейської служби зовнішніх справ, з яким ознайомилося агентство Bloomberg, викладені умови створення раніше запропонованого фонду допомоги Україні зі щорічним бюджетом близько 5 млрд євро (5,4 млрд дол.), про який уряди країн ЄС так і не змогли домовитися.

“В рамках нинішнього механізму фінансування, відомого як Європейський фонд миру (ЄФМ), країни-члени ЄС отримують компенсацію за зброю, яку вони надсилають Україні. Розмір фонду кілька разів збільшувався, але рішення про виділення та виплату коштів потребують одностайної підтримки, і існує відставання, яке необхідно буде покрити”, – йдеться в повідомленні. 

Bloomberg наголошує, що дипломатичні представники деяких країн, в тому числі Німеччини припустили, що ЄФМ в тому вигляді, в якому він існує зараз, стає менш ефективним, оскільки більша частина майбутніх поставок буде здійснюватися за рахунок нових закупівель озброєнь, а не з наявних запасів.

При цьому, інші країни-члени хотіли б, щоб фонд допомоги був вбудований в ЄФМ, в той час, як деякі країни хочуть зберегти нинішній механізм.

Пропозиція зовнішньополітичного відомства ЄС спрямована на узгодження різних позицій шляхом зміни управління фондом, включаючи фіксацію ставок відшкодування та надання більш високого бонусу за спільні ініціативи між європейською та українською промисловістю. Компенсацію за поставки зі складів та односторонні закупівлі будуть поступово скасовані, йдеться у проєкті.

Агенство зазначає, що фонд матиме два основних "європейських складових", які підтримуватимуться через Європейський фонд миру: надання летальної та нелетальної підтримки Україні через спільні закупівлі через європейську промисловість, а також продовження навчання та оснащення українських військ.

Цей інструмент доповнить будь-яку двосторонню допомогу, що надається державами-членами.

Підкреслено, що фонд повинен буде використовуватися для задоволення нагальних потреб України в артилерії, спеціалізованих боєприпасах, БпЛА і засобах ППО, а також у розмінуванні, військово-медичній підтримці та кібербезпеці.

“В рамках пропозицій ЄС має розглянути можливість встановлення цілей з конкретними результатами й термінами їх досягнення, а країни-члени мають визначити, яким чином вони мають намір сприяти їх досягненню”, – зауважує Bloomberg.