Українська промислова компанія Інтерпайп планує до 2030 року скоротити питомі викиди СО2 при виробництві 1 тонни безшовної труби на 26%, залізничної продукції – на 25% у порівнянні з 2023 роком, повідомив директор з екології та промислової безпеки Владислав Варнавський.
Як зазначив топ-менеджер, компанії вже вдалося суттєво зменшити викиди вуглецю. У 2024 році у порівнянні із 2010 роком вони скоротились для безшовної труби на 61% і тепер складають 1,28 т СО2 на 1 тонну продукції. У випадку залізничної продукції викиди зменшились на 46%, до 1,3 т на 1 тонну продукції.
Інтерпайп прогнозує, що за наступні 5 років зможе скоротити викиди СО2 ще на чверть від поточних показників за рахунок низки кроків. Мова про реалізацію проєктів модернізації виробничих потужностей, зокрема, із термообробки продукції. “Це матиме великий ефект за рахунок нових типів обладнання – печі, стани, які мають менше енергоспоживання. В принципі, будь яке нове обладнання буде краще [в плані декарбонізації]”, – пояснив Варнавський.
Компанія також планує комплекс заходів для зменшення споживання електроенергії. Як зазначив Варнавський, Інтерпайп вже рухається в межах щорічних цілей та метрик, які встановлені програмою енергоефективності та передбачають заміну обладнання, систем освітлення, тощо. Серед кроків на майбутнє – поступова модернізація компресорного та насосного обладнання. “Ми замінюємо великі установки на маленькі, які працюють в залежності від навантаження. Там, де не потрібно, вони вимикаються”, – розповів він.
Ще один важливий крок – перехід на вуглецево нейтральні джерела енергії. Однак у цьому питанні Інтерпайп залежить від стратегії держави та спроможностей постачальників. Компанія не планує будівництво власної генерації і хоче сфокусуватись на покращенні свого енергоміксу в бік “зеленої” енергії. У 2024 році “чисті” джерела, а саме ГЕС та ВДЕ покривали 28% споживання підприємства. Частка атомної генерації була на рівні 36%.
Крім того, значну частку викидів Інтерпайп планує скоротити за рахунок зменшення вуглецевого сліду від логістичних операцій і переходу на закупівлю більш “чистих” товарів та сировини. Зокрема, Варнавський згадав про плани компаній зменшити частку чавуну у сталеплавильному виробництві на користь брухту, який планують закуповувати в Укрзалізниці.
“[Скорочення викидів] це зобов’язання нашої компанії, так само як і країни щодо декарбонізації в цілому. Крім того, це ринковий механізм, оскільки сьогодні ми конкуруємо з європейськими виробниками, з іншими країнами, які ці показники [рівня викидів] використовують як ключові для прийняття рішень щодо закупівлі”, – пояснив Варнавський мотивацію компанії на шляху декарбонізації.
Спроможність Інтерпайпу суттєво скоротити викиди вуглецю вже допомогла компанії отримати контракт із компанією Alstom, світовим лідером з виробництва рухомого складу, хоча пройти оцінку відповідності було досить непросто, зізнався Варнавський. Він додав, що Інтерпайп також співпрацює з Siemens та іншими помітними компаніями. “Це величезні гравці ринку, які дозволили нам постачати їм свої продукти”, – резюмував він.