Збитки агросектору України унаслідок великої війни перевищили $80 млрд – KSE

Share

Український аграрний сектор зазнав понад 80 млрд дол. прямих збитків та втрат внаслідок широкомасштабного вторгнення РФ.

Про це йдеться в дослідженні Центру досліджень продовольства та землекористування (KSE Агроцентр) Київської школи економіки (KSE).

Зокрема, загальна вартість знищених активів становить $10,3 млрд, що на 18% більше, ніж було оцінено у квітні 2023 року.

“Найбільшою категорією збитків є пошкоджена та знищена сільськогосподарська техніка, що становить $5,8 млрд або 56,7% від усіх збитків. Загалом частково або повністю пошкоджено близько 181 тисячі одиниць сільськогосподарської техніки та устаткування”, – йдеться в дослідженні.

Крім цього, завдану шкоду від викрадення або знищення вже виробленої продукції експерти оцінюють у $1,97 млрд, збитки через пошкодження зерносховищ – $1,8 млрд, збитки, завдані багаторічним насадженням – $398 млн, тваринництву – $254 млн, аквакультурі та рибальству – $35 млн.

Водночас втрати, що включають недоотриманий дохід виробників сільськогосподарської продукції та збільшення собівартості продукції, зросли більш ніж удвічі порівняно з попереднім оглядом, та склали $69,8 млрд.

За підрахунками KSE, загальні втрати через зниження виробництва в рослинництві становлять $35,1 млрд, додаткові через зниження виробництва тваринницької продукції – $5,6 млрд, втрати, спричинені зниженням внутрішніх цін, оцінюються в $24,1 млрд, а втрати через підвищення собівартості виробництва – $4,4 млрд.

“​​Враховуючи масштаби збитків та втрат, яких зазнали сільгоспвиробники в Україні, загальні потреби у реконструкції та відновленні протягом наступних 10 років становлять $56 млрд. Пріоритетні потреби на 2024 рік становлять $435 млн, більшість із яких уже покрито донорським фінансуванням”, – зазначили в KSE.