За останніми оцінками відновлення України коштуватиме приблизно 500 млрд євро.
Про це заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час спільного засідання уряду України та Європейської Комісії, передає УНН.
«Коли ми говоримо про відбудову України, це означає, що європейські компанії можуть інвестувати в такі зусилля. За останніми оцінками, відновлення коштуватиме приблизно 500 млрд євро. Таке відновлення може стати magnum opus для Європи, об’єднавши та зміцнивши всю нашу співпрацю», – заявив Шмигаль.
Окрім того, він зазначив, що Україна пропонує Європі стратегічні переваги та співпрацю.
«Це означає ще енергетику, критичні матеріали, потужні технології й це те, що ми можемо так само запропонувати Європі, не лише те, що ми пропонуємо на полі бою, наш новітній досвід. Але й корисні копалини, які включають літій, титан, уран, природний газ, водень, технологічну синергію як таку. Наші відновлювальні джерела енергії допоможуть досягти кліматичних цілей Європи. Наші потужності по зберіганню газу означають, що є потужні можливості зберігання резервів у часи криз», – підкреслив очільник уряду.
За даними оновленої спільної Швидкої оцінки завданої шкоди та потреб на відновлення (RDNA4), оприлюдненої сьогодні урядом України, групою Світового банку, ЄК та ООН, станом на 31 грудня 2024 року загальна вартість відбудови та відновлення в Україні становить 524 мільярди доларів (506 мільярдів євро) впродовж наступного десятиліття. Це приблизно у 2,8 раза перевищує прогнозований номінальний ВВП України за 2024 рік.
Оцінка RDNA4, яка охоплює завдану шкоду за майже три роки з 24 лютого 2022 року по 31 грудня 2024 року, демонструє, що пряма шкода в Україні наразі сягнула 176 мільярдів доларів (170 мільярдів євро), порівняно зі 152 мільярдами доларів (138 мільярдів євро) в оцінці RDNA3, оприлюдненій у лютому 2024 року.
Найбільш постраждалими секторами є житловий сектор, транспорт, енергетика, торгівля та промисловість, а також освіта. Згідно з поточною оцінкою, 13% загального житлового фонду було пошкоджено або зруйновано, від чого постраждали понад 2,5 мільйона домогосподарств.
В енергетичному секторі кількість пошкоджених або зруйнованих об’єктів зросла на 70% з моменту проведення RDNA3, включно з виробництвом, передачею, розподільчою інфраструктурою та централізованим теплопостачанням. Близько 72% від загальної шкоди припадає на всі сектори, розташованих найближче до лінії зіткнення областей (Донецької, Харківської, Луганської, Запорізької та Херсонської), а також Київської області.
Від загальної суми потреб у довгостроковій перспективі, потреби на відбудову та відновлення є найвищими у житловому секторі, майже 84 мільярди доларів (81 мільярд євро).
Далі йдуть транспортний сектор, майже 78 мільярдів доларів (75 мільярдів євро), енергетика і видобувна галузь, це майже 68 мільярдів доларів (66 мільярдів євро), торгівля і промисловість, понад 64 мільярди доларів (62 мільярди євро) і сільське господарство, понад 55 мільярдів доларів (53 мільярди євро).
У всіх секторах витрати лише на розчищення залишків руйнувань та управління ними сягають майже 13 мільярдів доларів (12,6 мільярда євро).
Як повідомляв UAprom, Україна пропонує ЄС створити СП з видобутку корисних копалин.