У державному бюджеті на 2025 рік передбачено 128 млн грн на співфінансування проєктів розвитку залізничної інфраструктури європейського стандарту з шириною колії 1435 мм. Про це в інтерв’ю «Інтерфакс-Україна» повідомив заступник міністра фінансів Олександр Кава.
«Проєкти відбирала Європейська Комісія, яка надала грант для України, що покриває 50% вартості проєктів. Другу половину буде профінансовано з державного бюджету», – пояснив він.
Зокрема, фінансування покриє витрати на будівництво колії стандарту 1435 мм від Чопа до Ужгорода і створення міжнародного хабу в обласному центрі Закарпаття. Також буде виконана підготовка до реалізації проєкту будівництва євроколії 1435 мм від румунського кордону до Чернівців та від ст. Мостиська-1, що біля польського кордону, до Львова.
Крім того, уряд передбачив 4,4 млрд грн, за рахунок яких мають профінансувати закупівлю нових пасажирських вагонів для «Укрзалізниці».
Цього року також повідомлялося про плани перевізника залучити грантове фінансування та кредити міжнародних організацій на оновлення тяги. Зокрема, мова про грантовий проєкт Світового банку на суму $190 млн і кредит ЄБРР обсягом EUR300 млн під закупівлю електровозів. Кава зазначив, що це не швидкі проекти, і має відбутися тендер.
«Також розглядається проєкт з Південною Кореєю про придбання 20 пасажирських електропоїздів, аналогічних моделі HRCS2, які було придбано під Євро-2012. На відміну від попереднього разу, планується придбати замість 9-вагонних електропоїздів 6-вагонні, які можна використовувати на більшій кількості маршрутів. Але це поки що не до кінця фіналізований проєкт», – зазначив заступник міністра.
За його словами, уряд поки не ухвалив всіх необхідних рішень для завершення проєкту. До того ж відкритим залишається питання обґрунтованості ціни рухомого складу.
«Оскільки йдеться про пов’язаний кредит, тобто про кошти, які залучаються під державні гарантії. Це кредит корейського уряду, і його умовою є те, що електропоїзди має бути придбано виключно в корейських виробників… Тому постає питання конкурентної ціни. Коли в тендері беруть участь 5-6 учасників з різних країн, можна впевнено говорити про конкурентне ціноутворення. Якщо ж допуск учасників обмежено, то складно перевірити, на скільки адекватною є ціна», – пояснив Кава.
Він додав, що наразі «Укрзалізниця» вивчає цінові пропозиції від інших виробників з Південної Кореї, окрім Hyundai Rotem.