За розрахунками “Укргідроенерго” відновити Каховську ГЕС можна буде за 6-7 років після деокупації регіону.
Про це повідомив генеральний директор компанії Ігор Сирота.
Наведені ілюстрації згенеровані штучним інтелектом (АІ) від Bing.
“За попередніми розрахунками відбудувати станцію можливо за 6-7 років, але перед цим, як я вже зазначав потрібно, аби була деокупована територія, і тоді ми зможемо осушити місце, де відбувся підрив, провести обстеження, демонтувати зруйновані споруди та конструктиви Каховського гідровузла. А далі вже приступити до безпосередньої відбудови станції”, – зазначив Сирота.
За його словами, якою буде відбудова поки говорити важко, оскільки наразі без експертизи не має інформації наскільки там критична ситуація з самими конструктивами та розмиванням дна.
Сирота зауважив, що загалом внаслідок руйнування Каховської ГЕС було втрачено 343,2 МВт встановленої потужності. Крім того, було втрачено 192 МВт регулюючої потужності, необхідної для оперативного балансування ОЕС України.
“Спуск Каховського водосховища і, як наслідок, зниження рівня нижнього б’єфа Дніпровської ГЕС призвело до несприятливих режимів роботи й періодичних обмежень потужності на агрегатах Дніпровських ГЕС-1 і ГЕС-2. Руйнування Каховської ГЕС призвело до запровадження обмежень в роботі й інших ГЕС Дніпровського каскаду”, – наголосив гендиректор компанії.
Він додав, що середньорічний виробіток Каховської ГЕС за період експлуатації становив 1 361,7 млн кВт-год. І за останніми підрахунками середньорічний показник неотриманого доходу Укргідроенерго від продажу електричної енергії та допоміжних послуг внаслідок руйнування ГЕС становить 138 млн доларів.
Крім того, Сирота повідомив, що Укргідроенерго планує подавати позов до Міжнародного арбітражного суду проти Росії з вимогою відшкодування збитків від руйнації Каховської гідроелектростанції.
“Нещодавно ми відправили Росії повідомлення, що звертаємось до арбітражного міжнародного суду і будемо подавати позов щодо втраченої вигоди й вартості будівництва й відновлення станції. Ми вимагатимемо від агресора компенсації збитків. Попередньо це близько 2,5 млрд доларів. Це тривала юридична процедура, згідно з якою, протягом пів року, якщо РФ не відшкодовує збитки – ми подаємо позов”, – відзначив генеральний директор.
Своєю чергою Укргідроенерго вже подало позов до Європейського Суду з прав людини проти Росії щодо компенсації збитків, нанесених в результаті неспровокованої воєнної агресії Росії проти України. У цьому позові йдеться не лише про Каховську ГЕС, але й про недобудовану вітрову електростанцію на острові Зміїний. Загальна сума збитків за позовом – 17 млрд грн.