Розблокування Миколаївських портів диверсифікує вантажопотік та знизить вартість перевалки – ЗМІ

Share

Відновлення роботи портів Миколаїв та Ольвія сприятиме диверсифікації вантажних потоків та зниженню вартості перевалки, йдеться у статті ЦТС щодо перспектив розблокування судноплавства у Миколаївському регіоні. 

У 2021 році, за даними Адміністрації морських портів України, Миколаївський морський порт зберігав перше місце серед портів України з перевалки рослинної олії (2,8 млн тонн) та друге місце з перевалки зернових (12,9 млн тонн). Сьогодні зерно йде головним чином через порти Великої Одеси та трохи через Дунай, однак логістика аграрної галузі будувалася з орієнтацією на Миколаїв, зазначив президент Української зернової асоціації Микола Горбачьов.

“Ще за моїми довоєнними підрахунками, 70% елеваторів України розташовані так, що з них найвигідніше везти зерно саме туди. Звісно, у разі відновлення цієї логістики це зменшить витрати аграріїв”, – пояснив він. 

комерційний директор зернового терміналу EVT Дмитро Манолюк також звернув увагу на розвинену портову інфраструктуру регіону, яка складала конкуренцію одеським портам. “Зручна і дешевша у порівнянні з портами Великої Одеси логістика сушею, спеціалізовані зернові термінали давали не аби яку перевагу трейдерам і виробникам, що робило Миколаїв портовим регіоном, який найбільш швидко розвивався”, – зазначив він. 

Відновлення роботи портів Миколаїв і Ольвія могло б посприяти і експорту товарів металургійної номенклатури, зазначається у статті. Так, у 2021 році оператори терміналів акваторії Миколаєва перевалили 1,7 млн тонн металопрокату, 1,2 млн тонн чавуну та 5 млн тонн руди.

Особливого значення Миколаївський порт набув для компанії ArcelorMittal, яка через нього відвантажувала свої заготовку, катанку та арматуру, а згодом сама стала стивідором та поступово нарощувала перевалку на своєму терміналі. “З Кривого Рогу до Миколаєва ближче, ніж до Одеси”, – пояснили у ЦТС.  Розблокування Миколаївських портів “суттєво допоможе диверсифікувати вантажопотік”, додали у Групі Метінвест. 

До того ж поява додаткових портових потужностей сприятиме відновленню конкуренції та зниженню вартості перевалки вантажів. Для зернових, наприклад, ставка може повернутись на довоєнний рівень з 25 доларів до 15 доларів на тонну вантажу.

Це також “зніме вантажі з доріг, а згідно інформації Міністерства інфраструктури, кожен 1 млн тонн вантажів – це мільярд економії на утриманні цих доріг. Крім того, запуск Миколаєва, як лідера експорту зернових, дозволить відновити роботу терміналів, а це понад тисячі робочих місць. А також – відновити роботу суднобудівного кластеру”, – зазначив директор із взаємодії з органами влади компанії “Нібулон” Михайло Різак.

Такий сценарій є реалістичним за умови, що ЗСУ деокупують певні території Херсонської області на лівому березі Дніпра та забезпечать таким чином безпечне слідування суден Бузько-Дніпровсько-лиманським каналом для виходу в Чорне море.