НБУ знизив облікову ставку до 13%

Share

Правління Національного банку ухвалило рішення знизити облікову ставку з 13,5% до 13% із 14 червня 2024 року. Регулятор продовжив цикл пом’якшення процентної політики, враховуючи все ще стримані показники інфляції, триваюче поліпшення інфляційних очікувань та баланс ризиків для подальшої інфляційної динаміки.

Як зазначили в НБУ, споживча інфляція залишається нижчою за цільовий діапазон регулятора. Зокрема показник інфряції залишався незмінним у квітні та лише незначно зріс у травні – до 3,3% у річному вимірі.

«Такі темпи зростання споживчих цін були нижчими, ніж очікував НБУ. Як і раніше, відхилення від прогнозу передусім зумовлено стрімким здешевленням сирих продуктів харчування завдяки сприятливим погодним умовам, ефектам високих минулорічних врожаїв і переорієнтації окремих виробників на внутрішній ринок.  Проте фундаментальний інфляційний тиск відповідав квітневому прогнозу НБУ – базова інфляція становила 4,4%, залишаючись у межах цільового коридору вже більш ніж пів року», – зазначив регулятор.

Нацбанк очікує помірного пришвидшення інфляції в наступні місяці та її вихід за межі цільового діапазону 5% ± 1% до кінця року.

«Така цінова динаміка визначатиметься передусім збереженням тиску на витрати бізнесу в умовах війни, вірогідно, дещо нижчими врожаями після минулорічних рекордів, перенесенням на ціни зростання заробітних плат відносно високими темпами, а також підвищенням тарифів на електроенергію.  Водночас, як і раніше, виважена монетарна політика НБУ та мораторій на підвищення більшості житлово-комунальних тарифів обмежуватимуть зростання цін», – додали в НБУ.

Регулятор підтвердив наміри не лише продовжуватиме політику захисту гривневих заощаджень від інфляційного знецінення, але й покривати структурний дефіцит валюти та згладжувати надмірні курсові коливання для забезпечення стійкості валютного ринку, оскільки ці заходи є важливими для збереження контролю над інфляційними очікуваннями та утримання інфляції на помірному рівні протягом року.

Нацбанк також звернув увагу, що збереження міжнародної фінансової підтримки та заходи з посилення стійкості державних фінансів залишаються важливим чинником для підтримання макрофінансової стабільності. У найближчі тижні очікується активізація надходжень зовнішньої допомоги від МВФ та ЄС. Крім того, уряд України нарощує податкові надходження, що сприяє покриттю бюджетних потреб.

Водночас, ключовим ризиком для інфляційної динаміки та економічного розвитку залишається перебіг повномасштабної війни, наголосили в НБУ.

“Фундаментальний ціновий тиск внаслідок війни зберігатиметься, очікується пришвидшення інфляції в другому півріччі. Ураховуючи це, НБУ спрямовуватиме свою політику на збереження помірної інфляції цього року і повернення її до цільового діапазону 5% ± 1 в. п. в наступні роки. В разі зміни балансу ризиків для інфляції та стійкості валютного ринку НБУ може переглянути прогнозну траєкторію облікової ставки”, – зазначив регулятор.