Національний банк України впроваджує найбільший пакет пом’якшення валютних обмежень для підприємств з початку широкомасштабної війни.
Про це повідомила пресслужба регулятора.
Як зазначається, метою цих змін є поліпшення умов ведення бізнес-діяльності в Україні та виходу вітчизняного бізнесу на нові ринки, а також підтримка відновлення економіки та сприяння припливу нових інвестицій в країну.
Так, зміни стосуватимуться кількох напрямів. Переважна більшість з них вже набрала чинності з 4 травня 2024 року, лише можливість репатріювати “нові” дивіденди запрацює з 13 травня 2024 року.
- По-перше, скасовуються всі валютні обмеження для імпорту робіт та послуг.
НБУ забезпечує можливість бізнесу купувати та переказувати іноземну валюту за кордон для проведення операцій з імпорту робіт та послуг. У зв’язку з цими змінами втрачає свою актуальність постанова Кабміну від 24 лютого 2022 року №153 “Про окремі питання щодо забезпечення здійснення імпорту”.
З огляду на це НБУ звернеться до уряду України з пропозицією щодо її скасування.
- По-друге, забезпечено можливість бізнесу репатріювати “нові” дивіденди.
Підприємства матимуть змогу репатріювати дивіденди за корпоративними правами чи акціями за кордон, що нараховані за результатами діяльності за період, що розпочинається з 1 січня 2024 року.
При цьому це пом’якшення не стосується виплати дивідендів за рахунок нерозподіленого прибутку за попередні періоди чи резервного капіталу.
- По-третє, надано можливість переказувати кошти за кордон за лізингом/орендою.
Юридичні особи та фізичні особи-підприємці матимуть змогу переказувати кошти за кордон для розрахунків за договорами лізингу/оренди без додаткових обмежень щодо предмета лізингу/оренди, а також дати укладення договору.
“Раніше такий дозвіл поширювався лише на лізинг/оренду транспортних засобів”, – зауважили в Нацбанку.
- По-четверте, пом’якшуються обмеження в частині погашення “нових” зовнішніх кредитів.
НБУ спрощує умови для купівлі валюти резидентами з метою обслуговування й повернення “нових” зовнішніх кредитів, кошти за якими надходять в іноземній валюті з-за кордону після 20 червня 2023 року на рахунки позичальників в українських банках.
Зокрема, з трьох до одного року зменшується мінімальний строк користування “новим” кредитом, за досягнення якого дозволяється купувати іноземну валюту для погашення такого кредиту.
Відповідно заборона купувати валюту для погашення “нових” кредитів застосовуватиметься виключно для погашення короткострокових кредитів строком до одного року.
Крім того, НБУ дасть змогу бізнесу купувати іноземну валюту для сплати процентів за “новими” кредитами, незалежно від строку користування кредитом.
- По-п’яте, надана можливість погашати проценти за “старими” зовнішніми кредитами.
Резиденти-позичальники матимуть змогу переказувати кошти за кордон для оплати процентних платежів за “старими” зовнішніми кредитами, що відповідно до умов кредитного договору підлягають сплаті в період із 24 лютого 2022 року.
“У межах одного договору для прострочених (станом на 1 травня 2024 року) процентних платежів надано можливість переказувати не більше 1 млн євро в еквіваленті за один календарний квартал. Водночас це обмеження не застосовуватиметься до майбутніх планових процентних платежів”, – підкреслили в регуляторі.
- По-шосте, пом’якшуються обмеження в частині переказу іноземної валюти від представництв на користь своїх материнських компаній.
НБУ дасть змогу представництвам міжнародних карткових платіжних систем та іноземних авіакомпаній купувати та переказувати іноземну валюту за кордон на рахунок нерезидента – юридичної особи, чиї інтереси ці представництва представляють в Україні.
Щомісячний ліміт для проведення таких операцій встановлено на рівні 5 млн євро в еквіваленті.