Метінвест: підсилення логістики, валютна лібералізація та бронювання сприятимуть розвитку українських експортерів

Share

Розширення логістичних можливостей, валютна лібералізація та прозорі правила бронювання співробітників є важливими умовами для розвитку експортоорієнтованих компаній в Україні під час війни, вважає генеральний директор Групи Метінвест Юрій Риженков. Таку думку він висловив під час Саміту експортерів 22 березня у Києві.

Відкриття українського морського коридору відкрило нові можливості для бізнесу, зазначив топ-менеджер і закликав працювати над розширенням логістичних спроможностей не тільки на морі, зокрема в частині відновлення пошкодженої інфраструктури.

«Коли відкрили цей тимчасовий коридор, перші кораблі після агропродукції були саме з продукцією Метінвесту. Я вдячний Силам оборони, розвідці, нашим партнерам, які зробили це можливим. І зараз це відкриває нові горизонти як для компанії, так і для країни загалом на 2024-й і майбутні роки. Але це лише початок. Потрібно працювати над логістикою, над розширенням вузьких місць. Це і «Укрзалізниця», й пошкоджені мости, й робота портів. Потужності портів не вистачає, і там можна багато чого зробити», — наголосив Юрій Риженков.

Він також поділився стратегією розвитку Метінвесту, що зможе стати підґрунтям для повоєнної відбудови країни.

«Ми будуємо глобальну компанію, але коріння в нас українське. У наших стратегічних кроках ми завжди дивимося, який ми маємо фундамент. Зараз в усьому світі говорять про зелену та цифрову металургію, що потребує високоякісної сировини чи напівфабрикатів. І це те, що може зробити Україна, що дасть поштовх для розвитку країни після закінчення війни. Саме з огляду на це ми плануємо наші майбутні інвестиції. Вони мають бути пов’язані в один ланцюг із тим фундаментом, який ми маємо в Україні», — зазначив СЕО Метінвесту.

За словами Юрія Риженкова, зараз українському бізнесу потрібна валютна лібералізація, щоб покращити інвестиційний клімат і продовжити інвестувати в Україну. «Якщо ми не будемо впроваджувати якісь способи повертати інвестиції, то ми не зможемо їх залучати до України», — додав він.

Крім того, чинні правила мобілізації працівників не дають змоги Групі, яка є одним із найбільших донорів Сил оборони України, нарощувати виробництво.

«Ми прозора компанія. Усі наші співробітники зареєстровані у військкоматах і пройшли військово-лікарські комісії. Ми найбільший донор, і це не дає змоги нарощувати обсяги виробництва, яке могло б підтримувати економіку. Тому від держави нам потрібні більш прозорі правила бронювання, які б стимулювали зростання бізнесу, а не тільки відтік кадрів до Сил оборони», — пояснив Юрій Риженков.

Водночас голова офісу генерального директора Групи Метінвест Олександр Водовіз, який брав участь у панелі «Експорт і людський капітал», наголосив, що брак персоналу став проблемою №1 для компанії. Наразі близько 8 тисяч співробітників компанії, тобто кожен шостий, зараз служать у війську, а загалом через лави ЗСУ пройшли понад 9 тисяч людей.

«На жаль, близько 500 наших співробітників загинули, також близько 500 поранених різного ступеня важкості. Десь близько тисячі людей повернулися, але коефіцієнт повернення людей на виробництво — менше за 50%. Нам не вистачає людей, щоб запускати домни та видобувати додаткову руду. Ми не можемо вийти на деяких підприємствах навіть на 50-60% довоєнних потужностей», — зауважив Водовіз.

Він закликав знайти рішення, яке б допомогло бізнесу зберегти кваліфікованих працівників на робочих місцях. Зокрема, Водовіз запропонував такий варіант: «Ми б хотіли, щоб директорам підприємств, які визнано критичними, надали право, скажімо, 10% персоналу бронювати самостійно. А не проходити ці десять кіл пекла через Міністерство економіки, Генштаб і ще 25 органів, які все це погоджують. І тоді кожен директор підприємства міг би додатково визначати, який персонал є критичним».