Європейська комісія пропонує низку послаблень в межах механізму CBAM, який почне діяти повною мірою в 2026 році, пише Reuters із посиланням на чернетку відповідного документа ЄК.
Carbon border adjustment mechanism передбачає встановлення додаткових платежів для компаній, які завозять в ЄС товари з високим вуглецевим слідом. Регуляція поширюється на виробників чавуну та сталі, цементу, алюмінію, добрив та електроенергії. Таким чином ЄС хоче урівняти європейських промисловців, які сплачують високі податки на вуглецеві викиди, із компаніями поза межами ЄС.
Згідно з інформацією, що міститься в чернетці документа, ЄС готовий спростити деякі правила застосування CBAM для компаній із країн, де вже діють схожі механізми. Зокрема, бізнесу буде легше отримати дозвіл на зменшення платежів по CBAM у випадку, якщо компанія вже сплачує вуглецевий податок в країні, де відбувається виробництво товару. За даними агенції, для цього Єврокомісія планує з 2027 року почати публікувати середньорічні ціни на викиди CO2 в інших країнах.
Також ЄК хоче спростити регулювання, виключивши з-під дії CBAM низку малих імпортерів. Йдеться про запровадження порогового значення для обсягу імпорту на рівні 50 тонн. Тобто підприємства, які продають в ЄС менше 50 тонн продукції на рік, не підпадатимуть під дію CBAM. Однак у разі перевищення цієї позначки почне стягуватися вуглецевий податок.
Ця модель має замінити існуючі правила CBAM, згідно з якими всі фізичні особи або компанії, які імпортують товари, на які поширюється CBAM, вартістю понад 150 євро, повинні будуть сплачувати збір з наступного року.
У документі зазначається, що зміни допоможуть зменшити бюрократичну тяганину для бізнесу і різко скоротять число імпортерів, на яких поширюється вуглецевий збір. Наразі їх налічується близько 200 тис.
Комісар ЄС з питань клімату Вопке Хукстра заявив цього місяця, що аналіз ЄК показав, що 20% компаній, на які поширюється CBAM, виробляють 97% всіх викидів, на які ЄС встановлює податок.