Міжнародне рейтингове агентство Fitch Ratings підтвердило довгостроковий рейтинг дефолту емітента (РДЕ) України в іноземній валюті на рівні «обмежений дефолт» (RD).
Про це повідомила пресслужба агентства.
Як зазначається, Україна продовжує процес реструктуризації зовнішнього комерційного боргу.
Після успішного завершення обміну єврооблігацій у вересні 2024 року, уряд прийняв рішення про тимчасове призупинення виплат за зовнішнім комерційним кредитом, єврооблігаціями Укренерго, гарантованими державою (825 млн доларів, виплати призупинено з 9 листопада 2024 року) та ВВП-варантами (виплати призупинено з 31 травня 2025 року).
Очікується, що призупинення обслуговування боргу триватиме до завершення процесу реструктуризації боргу. «Укренерго» не змогло сплатити відстрочені відсотки 9 листопада 2024 року. РДЕ України залишатиметься на рівні «RD» доти, доки Fitch не оцінить завершення обмінів та нормалізацію відносин зі значною більшістю зовнішніх комерційних кредиторів.
Рейтинги дефолту емітента в національній валюті підтверджено на рівні «ССС+». Це пов’язано з тим, що лише невелика частка боргу за КБ належить нерезидентам (1,3%), а більша частина – Національному банку України (НБУ) та вітчизняним банкам (переважно державним).
«На нашу думку, така структура власності обмежить вигоди для України від будь-якої реструктуризації боргу за кредитами, створюючи потенційні фіскальні витрати (включаючи рекапіталізацію банків). Така реструктуризація також може створити ризики для стабільності фінансового сектору та зашкодити розвитку внутрішнього боргового ринку», – зазначили в агентстві.
Також, Fitch прогнозує, що дефіцит загального державного бюджету залишатиметься високим на рівні 19,1% та 19,2% у 2024 та 2025 роках. І це попри те, що нещодавно було затверджене підвищення податків, через високі потреби у видатках, пов’язаних з обороною, та очікуване скорочення іноземних грантів.
Крім того, прогнозується, що зовнішній борг зросте до 90,8% ВВП у 2024 році – з 84,4% у 2023 році. Агентство вважає, що потреби у зовнішньому фінансуванні України у 2025 році складуть $38 млрд, з яких значна частина буде покриватися за рахунок підтримки країн G7 та використання заморожених російських активів.
Зростання економіки України у 2024 році очікується на рівні 4%, завдяки активізації торгівлі через Чорне море та збільшенню урядових витрат. Водночас у 2025 році зростання сповільниться до 2,9% через дефіцит енергоресурсів і робочої сили.
Як повідомляв UAprom, Fitch підвищило рейтинг України в нацвалюті до «CCC+».