Дунайські судноплавні компанії домовились спільно звернутись до влади ЄС у зв’язку з глибокою кризою.
Про це повідомив очільник УДП Дмитро Москаленко за результатами 66-ї конференції директорів дунайських пароплавств у Румунії.
“Найважливіше питання – подолання кризи. Через падіння обсягів та фрахтових ставок найбільші учасники ринку працюють у збиток. Фінансові резерви 2023/2022 років вичерпані. Колеги вважають, що ситуація на Дунаї гірша ніж під час світової фінансової кризи 2008 року”, – зазначив Москаленко.
За його словами, проблема не лише у тому, що експорт українського зерна повернувся до портів Одеси. Все значно глибше.
По-перше, поступово деградує дунайський промисловий кластер. Високі ціни на енергоносії, посилення екологічних вимог та низький попит вбивають металургію. В Угорщині закрився ISD Dunaferr, у Румунії у складному стану Liberty Galati, Voestalpine в австрійському Лінці зупиняє одну з доменних печей, US Steel в словацькому Кошице використовує лише частину виробничої потужності.
По-друге, позиція базового для нас порту Констанца. За 2022-2023 роки з’явились альтернативні логістичні ланцюги – замість річкового флоту до Констанци клієнти використовують залізницю до інших морських портів ЄС.
“Наразі 95% контейнерів перевозиться залізницею. Замість того, щоб повертати обсяги, Констанца з наступного року на 20% збільшує тарифи”, – зауважив гендиректор компанії.
Він додав, щоб подолати кризу пароплавства починають заморожувати інвестиційні проєкти. Румунські колеги запланували будівництво 10 нових барж (кожна понад 2 млн євро). Наразі 2 одиниці профінансовано, проєкт призупинений. Словаки інвестували у реконструкцію барж і також зупиняють проєкт.
Крім того, планують скорочувати поточні витрати, апарат. У компаній таких як УДП в центральних офісах працює не більше 50-60 працівників. Дехто заради скорочення зарплатного фонду екіпажів набирає на роботу мігрантів з країн Азії.
“Необхідна підтримка дунайської річкової логістики на рівні Євросоюзу. У нас є сильні переваги. Порівняно з автомобільними річкові перевезення на порядок більш екологічні. Не руйнується мережа європейських автодоріг. ЄС має стимулювати перевезення саме річковим транспортом. Втім, сьогодні на європейському рівні проблематика Дунаю чомусь взагалі не розглядається”, – підкреслив Москаленко.
За підсумками конференції сторони домовились об’єднатись та спільно напрацювати пропозиції до влади Європейського союзу.
Як повідомляв UAprom, Українське Дунайське пароплавство (УДП) переходить на 6-годинний робочий день у зв’язку з кризою на дунайському ринку річкових перевезень.