CBAM є одним з найбільших ризиків для української промисловості – керівник Метінвесту

Share

Європейська екологічна політика, зокрема й CBAM, є одним із найбільших зовнішніх викликів для української промисловості, тож уряд та бізнес мають разом працювати над тим, щоб пом’якшити вплив європейських регуляцій на роботу підприємств в Україні. Таку думку висловив генеральний директор Групи Метінвест Юрій Риженков під час Саміту експортерів, організованого Forbes Україна.

“У нас є низка зовнішніх ризиків. Для металургії це, перш за все, екологічні питання, це CBAM. Тут багато робить наше Міністерство економіки в перемовинах з ЄС. Є багато завдань, над якими треба працювати з Європою і владі, і бізнесу, щоб отримати відтермінування (по запровадженню механізму CBAM для України – ред.), отримати доступ для українських компаній до фондів модернізації, щоб ми могли нормально інтегрувати українську промисловість в екологічний рух в ЄС”, – зазначив Риженков. 

Він також вказав на низку внутрішніх ризиків, які впливають на експортні можливості компанії. Це, зокрема, питання, пов’язані з війною та забезпеченням безпеки виробництва, логістикою, вартістю та доступністю електроенергії, зростання тарифів на послуги природних монополій.   

“Це стосується тарифу Укренерго, де на 30% підняли тариф. Тариф на транспортування газу теж зріс в 4 рази. Укрзалізниця хоче підвищити тариф на вантажні перевезення десь на 30%. Тут проблема в тому, що неефективність або дотування населення перекладаються на плечі промисловості. А це створює нерівні умови роботи порівняно з нашими конкурентами в інших країнах”, – пояснив Риженков. 

Додатковим викликом для бізнесу також є питання нестачі кваліфікованого персоналу. За словами Риженкова, за час великої війни до війська було мобілізовано більше 20% персоналу Метінвесту, і підготувати їм заміну досить важко з огляду на необхідний час та ресурси. Досвід Метінвесту говорить про те що цей процес займає в середньому від 5 до 7 років. “Тому потрібен прозорий, зрозумілий механізм бронювання, який би дозволив і економіці працювати, і отримувати те поповнення, яке потрібне державі”, – завершив гендиректор компанії.