43% публічних закупівель з вимогою локалізації у січні відбулося з порушеннями – дослідження

Share

У січні 2024 року на платформі Prozorro опубліковано інформацію про 206 закупівель товарів на суму 1,6 млрд гривень, на які розповсюджується вимога локалізації. З них 89 тендерів (43,2%) відбулись з порушенням процедур та законодавства про локалізацію. Про це свідчать дані дослідження аналітичного центру CMD Ukraine. 

Один тендер у січні відбувся з прямим порушенням закону – без застосування вимог по локалізації. Зокрема, Департамент муніципальної безпеки Одеської міської ради закупив китайський вантажний автомобіль DONGFENG на суму 7,2 млн гривень, не вимагаючи будь-якої української складової у цій техніці.

За даними Центру, якби всі товари у згаданих закупівлях мали б мінімально встановлений законом на 2024 рік рівень локалізації 20%, це забезпечило б близько 0,7 млрд. грн. податкових надходжень до бюджетів усіх рівнів.

Протягом січня на Prozorro оголошено 124 закупівлі товарів, до яких застосовується вимога локалізації, але у 54 з них ця вимога не дотримана. Крім того, за цей період було підписано 62 договори про закупівлі товарів, які підпадають під вимоги щодо локалізації, але до 22 з них не були додані документи щодо підтвердження локалізації. Також у січні було виконано 20 договорів, щодо яких застосовується вимога локалізації, але у 13 з них не було надано фактичну калькуляцію щодо української складової у предметі закупівлі.

До Топ-5 замовників, які здійснили найбільші публічні закупівлі з порушенням вимог локалізації, увійшли:

  1. Департамент дорожнього господарства Львівської ОДА – 283,2 млн. грн.
  2. Департамент гуманітарної політики Вінницької ОДА – 99,7 млн. грн.
  3. Міжрегіональний центр гуманітарного розмінування ДСНС України – 32,4 млн. грн.
  4. АТ “Полтаваобленерго” – 15,5 млн. грн.
  5. Департамент муніципальної безпеки Одеської міськради – 13,5 млн. грн.

Законодавство про локалізацію у 2023 році вимагало при публічних закупівлях продукції машинобудування наявності в ній не менше 15% складової, виробленої в Україні. З січня 2024 року цей показник збільшився до 20%.