Комітет ПАРЄ схвалив проєкт резолюції про конфіскацію заморожених російських активів

Share

Комітет із політичних питань Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) ухвалив проєкт резолюції щодо конфіскації заморожених російських активів та їхнього використання для підтримки відновлення України.

Про це повідомляється на сайті ПАРЄ, передає Укрінформ.

У проєкті резолюції, що ґрунтується на доповіді представника Албанії Лулзіма Баші, комітет зазначив, що Росія як держава-агресор, повинна надати «повну компенсацію за шкоду, завдану її протиправними діями на міжнародному рівні, включаючи руйнування інфраструктури, загибель людей, економічні збитки та інші негативні наслідки».

“Приблизно 300 млрд дол. заморожених російських активів тепер мають бути передані на відновлення України”, – заявили в комітеті. Станом на червень 2023 року завдані Україні збитки внаслідок війни оцінювали у 416 млрд доларів.

Комітет рекомендує створити міжнародний компенсаційний механізм під егідою Ради Європи, що передбачало б створення міжнародного трастового фонду, до якого передали б активи з країн-учасниць Ради Європи та інших держав.

Також пропонується створення неупередженої та ефективної комісії для розгляду претензій, що діяла б згідно із загальновизнаними юридичними нормами, аби розглядати заявки України та інших суб’єктів (фізичних та юридичних осіб), постраждалих внаслідок агресії.

Комітет закликав країни-учасниці Ради Європи та інші держави, у яких є заморожені російські активи, активно співпрацювати у питанні передачі цих активів через цей механізм за підтримки ЄС, США та країн G7.

«Згідно з міжнародним правом, держави мають право застосувати контрзаходи проти країни, яка серйозно порушила міжнародне право. Настав час, щоб країни Ради Європи перейшли від санкцій до контрзаходів», – заявили у комітеті, додавши, що не бачать проблем з легітимністю такого кроку.

Такі кроки, за висновком комітету, мали б потрійну мету: зміцнення України, забезпечення відповідальності Росії та стримування майбутньої агресії.

Парламентська асамблея, до якої входять парламентарії 46 країн, має розглянути це питання на одній зі своїх сесій.