РФ програє битву за Чорне море – The Economist

Share

Україна відновлює морську торгівлю, обходячи російську блокаду, а також зміцнює свої позиції в Чорному морі.

Про це пише The Economist, передає Бізнес.Цензор.

Видання зазначає, що експорт з українських портів майже досяг обсягів, які були до початку широкомасштабної війни. Для України змінити ситуацію на морі було стратегічно ризикованим, але вкрай необхідним рішенням.

"До початку широкомасштабного вторгнення 60% українського експорту припадало на експорт морем в країни Африки, Близького Сходу та інших регіонів, як і сотні років тому. Рішення РФ блокувати економічні шляхи було актом економічної війни. Україна таємно почала розробляти альтернативний маршрут. Шлях було прокладено на мінімальній глибині, щоб до торгівельних кораблів не підібралась російська субмарина, а також досить близько до узбережжя, щоб бути під прикриттям берегової артилерії", – нагадали в The Economist.

При цьому, перші судна пливли собі у збиток, але впевненість призвела до зниження вартості страхування суден, які використовують маршрут, на три чверті, а згодом – і до повернення прибутків. Майже 500 кораблів слідували за Resilient Africa в Одесу та з неї.

"Ми вірили, що це спрацює, але йшлося про переконання інших", – цитує видання заступника міністра інфраструктури України Юрія Васькова.

Наразі порти Одеса, Чорноморськ і Південний майже повернулися до довоєнних обсягів. Прикордонники тепер обшукують кораблі на предмет наявності російських ДРГ, а також в Україні об?єднали різні служби під керуванням морського командування. За словами речника ВМС Дмитра Плетенчука, успіху вдалося досягти у три етапи:

• запобігання висадки російського десанту;
• встановлення буфера довжиною 100 морських миль завдяки знищенню ракетного крейсера "Москва";
• витіснення Чорноморського флоту РФ з північно-західної, центральної та навіть південно-західної частин Чорного моря.

Останнього етапу вдалося досягнути завдяки арсеналу морських безпілотників. Україна знищила мінімум 22 кораблі із 80, ще 13 пошкодила зі складу ЧФ РФ. 

“Повноцінний результат роботи зернового коридору може стати очевидним у 2025 році. У 2024 році очікується зростання доходу від експорту на 3,3 млрд доларів”, – підкреслює видання.