44% публічних закупівель з вимогою локалізації у грудні відбулося з порушеннями – дослідження

Share

У грудні 2023 року на платформі Prozorro було опубліковано інформацію про 875 закупівель товарів на суму 4,5 млрд гривень, на які розповсюджується вимога локалізації. З них 385 тендерів (44%) відбулись з порушенням законодавства про локалізацію.

Про це свідчать дані дослідження аналітичного центру CMD Ukraine. За даними Центру, якби всі товари у згаданих закупівлях мали б мінімально встановлений законом на 2023 рік рівень локалізації 15%, це забезпечило б близько 2 млрд. грн. податкових надходжень до бюджетів усіх рівнів.

Протягом грудня на Prozorro оголошено 222 закупівлі товарів, до яких застосовується вимога локалізації, але у 74 з них ця вимога не дотримана. Крім того, у за цей період було підписано 415 договорів про закупівлі товарів, які підпадають під вимоги щодо локалізації, але до 164 з них не були додані документи щодо підтвердження локалізації. Також у листопаді було виконано 238 договорів, щодо яких застосовується вимога локалізації, але у 147 з них не було надано фактичну калькуляцію щодо української складової у предметі закупівлі.

До Топ-5 найбільших замовників публічних закупівель, де виявлено порушення щодо дотримання вимог локалізації, увійшли:

  1. Корпорація “Київавтодор” – 93,6 млн грн та 52,28 млн грн;
  2. Другий державний пожежно-рятувальний загін ГУ ДСНС у Миколаївській області –  65,7 млн грн
  3. ПАТ “Укрнафта” – 56,78 млн грн;
  4. Центр матеріально-технічного забезпечення освітніх закладів Чернігівської ОДА  – 38,98 млн грн;
  5. Департамент освіти і науки Харківської ОДА – 35,86 млн грн;

Також дослідження  виявило зростання кількості та обсягів порушень, пов?язаних з внесенням постачальниками недостовірних даних до державного реєстру товарів з локалізацією. Зокрема, таким чином вимоги щодо локалізації обходять постачальники турецьких автобусів. Найбільші закупівлі турецьких автобусів у грудні здійснили такі державні компанії та заклади:

  1. ПАТ “Укрнафта” – 56,78 млн грн;
  2. Управління державної охорони України – 5,28 млн грн;
  3. Кременчуцький льотний коледж – 4.96 млн грн;
  4. Терешківський ліцей (Полтавська область) – 4,95 млн грн;

Законодавство про локалізацію у 2023 році вимагало при публічних закупівлях продукції машинобудування наявності в ній не менше 15% складової, виробленої в Україні. З січня 2024 року цей показник збільшився до 20%.