Кременчуцькі фірми експортували брухт УЗ під виглядом б/в рейок – розслідування ЗМІ

Share

В останні роки в Україні працює тіньова схема перетворення металобрухту на б/в товар з подальшим його експортом. Робиться це із метою мінімізації сплати податків та отримання відшкодування ПДВ з державного бюджету. Про це йде мова у розслідуванні Бізнес.Телеграфу 

Як зазначає видання, посилаючись на копії договорів, ТОВ «Центр промислового ремонту та будівництва» (Кременчук) у 2022 році придбало в Укрзалізниці два лоти металобрухту рейок («вид 510») загальним обсягом 2 023 тонни. 
«Тобто цей товар неможливо використовувати як бувші у вжитку рельси, тільки як брухт за митним годом 7204», – зазначило видання. 

У другій половині 2022 року майже весь цей товар був вивезений у Польщу під виглядом б/в рейок за митним кодом 73. «Вивозили через іншу фірму — ПП "Метекс" (також Кременчук). У розпорядженні Бізнес Телеграфа є копії документів про відвантаження. Всього було експортовано 1 870 тонн», – написало видання.

Як зазначив Телеграф, за півроку партія брухту пройшла «серію "липових" воскресінь та переробок документів та довідок, зокрема у ТПП, які підтвердили, що брухт рейок УЗ із групи 7204 раптово перетворився на б/в рейки групи 73, які можна в подальшому використовувати (наприклад, на під?їзній залізниці, яка не має великого навантаження)».

Таким чином експортеру вдалося уникнути сплати вивізного мита (3 євро/т брухту) та повернути ПДВ з держбюджету. «В даному випадку нібито б/в рейки, а насправді брухт рейок пройшов органи контролю Митниці, в тому числі у частині визначення вартості. Оскільки ціна б/в рейок значно вища, аніж була куплена ця партія, реально оцінена як брухт», – додало видання. 

Наприкінці листопада 2022 року ТОВ «Центр промислового ремонту та будівництва» виграв ще три тендери на купівлю брухту Укрзалізниці. Загальний обсяг — 2 900 тонн. 

Як пише Телеграф, засновниками ПП «Метекс» є Юрій Кошель та Микола Келембет з Кременчука. А «Центр промислового ремонту та будівництва», згідно бази YouControl, належить Максиму Звонкову — сину колишнього керівника кременчуцької податкової, екс-заступника начальника Головного управління державної фіскальної служби в Дніпропетровській області Андрія Звонкова.