Бізнес покращив економічні очікування до максимуму з грудня 2021 року, – НБУ

Share

Індекс очікування ділової діяльності у березні підвищився до 49,5 з 45 у лютому, це найвищий показник з грудня 2021 року

Про це повідомляє пресслужба Національного банку за результатами опитування підприємств.

«Поліпшення зовнішньої кон’юнктури, логістики, ситуації в енергетиці, підвищення споживчих настроїв позитивно позначилися на очікуваннях бізнесу в березні. Підприємства всіх секторів, залучених до опитування, оптимістичніше оцінили результати та перспективи своєї діяльності», – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що підприємства торгівлі надали найоптимістичніші оцінки результатів та перспектив своєї діяльності. Секторальний індекс у березні зріс до 53,6 із 47 у лютому, перетнувши нейтральний рівень уперше після листопада 2021 року.

Респонденти суттєво поліпшили свої очікування щодо товарообороту та обсягів закупівлі товарів для продажу. Водночас, зважаючи на пом’якшення оцінок стосовно закупівельних цін, вони очікували на незначне зменшення торговельної маржі.

Поліпшення ситуації в енергетиці та зовнішньої кон’юнктури, а також налагодження ланцюгів поставок позитивно вплинули на оцінки респондентів промисловості. Уперше після лютого 2022 року вони очікували зростання своїх економічних результатів порівняно з попереднім місяцем: секторальний індекс становив 51,2 порівняно із 47,2 у лютому.

Респонденти очікували зростання обсягів виготовленої продукції та обсягів нових замовлень на продукцію, у тому числі експортних. Одночасно суттєво знизився песимізм в оцінках обсягів незавершеного виробництва та послабились очікування щодо зростання залишків готової продукції.

Підприємства будівництва, зважаючи на сезонний фактор, суттєво пом'якшили негативні оцінки своїх економічних результатів: секторальний індекс у березні становив 45,9 (у лютому – 33,5).

Респонденти очікували зростання обсягів закупівлі послуг підрядників, а також сировини та матеріалів. Водночас будівельники не прогнозували змін обсягів будівництва та значно послабили негативні оцінки щодо обсягів нових замовлень.

Підприємства сфери послуг, попри сезонне пожвавлення, мали найстриманіші оцінки щодо своїх економічних перспектив: секторальний індекс становив 45,7 порівняно з 43,2 у лютому.

Респонденти дещо пом’якшили, але зберегли негативні очікування щодо обсягів наданих послуг, нових замовлень, а також обсягів послуг у процесі виконання.

«Більшість підприємств, що беруть участь в опитуваннях, прогнозують уповільнення темпів зростання закупівельних цін та цін підрядників, а також цін і тарифів на власну продукцію/послуги. Оцінки щодо зайнятості залишаються стриманими. Підприємства всіх секторів, залучених до опитування, поки не очікують на збільшення загальної чисельності своїх працівників. Найменш песимістичні оцінки в підприємств торгівлі», – підсумували в Нацбанку.

В опитуванні, яке тривало з 6 до 24 березня взяли участь 484 підприємства.

Читайте новини бізнесу та промисловості у Telegram-каналі UAprom