Люди, обладнання та допомога ЗСУ — СОО Метінвесту Олександр Мироненко про пріоритетні напрями інвестицій для Forbes

Share

Попри війну український бізнес продовжує інвестувати в розвиток. За час війни 20 найбільших інвесторів країни з рейтингу Forbes вклали в розвиток бізнесу 173 млрд грн – $5 млрд. У 2023-му вони збільшили капітальні інвестиції в середньому на 33%, пише Forbes Ukraine у матеріалі «Мінімум $2,5 млрд інвестицій на чотирьох. Що будуватимуть ОККО, Метінвест, Terwin та Vodafone до 2026 року».

Зокрема, про інвестиції лідера гірничо-металургійного комплексу, Групи Метінвест, розповів операційний директор компанії Олександр Мироненко під час дискусії «Найбільші інвестори воєнного часу: погляд у майбутнє» на форумі Forbes Ukraine «Гроші для Перемоги».

У дискусії також взяли участь керівники компаній ОККО, Terwin, Vodafone Україна та банку «Південний». Пропонуємо до вашої уваги розширену версію матеріалу за підсумками панельної дискусії.

За словами Олександра Мироненка, Метінвест протягом 2022–2023 років інвестував 23 млрд грн у модернізацію металургійних комбінатів «Каметсталь» та «Запоріжсталь», а також зелену трансформацію підприємств.

Пріоритетними напрямами для інвестицій компанії у 2024–2025 роках він назвав співробітників, обладнання та допомогу ЗСУ.

«Ми маємо три ключові пріоритети. Перший — це наші колективи. Другий – це обладнання та виробничі майданчики. І третє – це підтримка Збройних сил. Особливо в тих містах, де розміщені наші підприємства. Це Запоріжжя та Покровськ, розташований за 40 кілометрів від лінії фронту. І ми обов’язково маємо підтримувати підрозділи, які боронять ці міста», — сказав Олександр Мироненко.

Він уточнив, що працівникам компанії виплачують підвищену премію, що сягає 20-50% від окладу. А з 1 травня підвищили зарплату — до 20% залежно від спеціальності.

Операційний директор Метінвесту зазначив, що у 2024 році в обладнання та робочі майданчики планується вкласти $320 млн капітальних та близько $350 млн операційних інвестицій.

«Це інвестиції, спрямовані на підтримання нашого обладнання: ремонти доменних печей та агломашин, утримання обладнання гірничо-збагачувальних комбінатів та розвиток шахтоуправління в Покровську», — додав він.

Олександр Мироненко уточнив, що зараз компанія завантажена на 65%-70% від потужності. «І ми чітко розуміємо: коли завершаться бойові дії, буде повністю відновлена інфраструктура, нам потрібно буде розганятися — завдяки людям та обладнанню», — зазначив він.

За словами Олександра Мироненка, на гуманітарну та військову підтримку України від початку повномасштабної війни компанія вже витратила понад 6 млрд грн. А зараз Метінвест щомісяця спрямовує близько 200 млн грн на зведення фортифікацій і підтримання бригад — від Дніпра до Донецька.

«Ми маємо чітку стратегію розвитку наших українських і закордонних підприємств. Наразі дуже важко вмовити банки на фінансування якихось проєктів в Україні. Повний перехід українських підприємств на зелену металургію протягом 10 років після завершення війни ми оцінюємо в близько $9 млрд», — сказав СОО Метінвесту.

Він додав, що самотужки компанія не зможе реалізувати такий проєкт і потребує залучення зовнішнього фінансування. Оскільки наразі така опція неможлива, Метінвест розглядає спільний із компанією Danieli проєкт із будівництва металургійного заводу в Італії, сума інвестицій в який оцінюється в близько $2 млрд. Це будуть переважно позики та кредити, а також частково власні кошти партнерів.

«Від реалізації такого проєкту українська економіка лише виграє. Адже ми вироблятимемо енергоефективну зелену сталь з дуже низькою собівартістю, бо маємо власний ресурс — залізну руду в Кривому Розі. І з цього погляду ми вважаємо, що українсько-італійське спільне виробництво буде набагато ефективнішим проти розташованого тільки в Європі, й зможе гідно конкурувати з європейськими виробниками», — пояснив Олександр Мироненко.

СОО Метінвесту також зазначив, що зараз на роботі компанії негативно позначається мобілізація персоналу, адже кожний шостий працівник служить в ЗСУ. «Це великий виклик у відносинах із державою. І це більше впливає на нашу діяльність зараз, ніж якісь господарчі спори», — відзначив він.

Крім того, Олександр Мироненко розповів, що компанія робить для перемоги України у війні. По-перше, Метінвест закуповує для ЗСУ обладнання, дрони, РЕБи й таке інше.

«І є дві власні розробки, які ми вже кодифікували й сертифікували в Міноборони й зараз будемо виходити на офіційне постачання. Це укриття з хвилястої сталі та протимінні трали, які встановлюються на танки», — сказав він.

Керівник компанії уточнив, що укриття, які виробляє Метінвест, удвічі дешевші за ті, що закуповує країна зараз. А щодо мінних тралів ситуація приблизно така сама.

«Друге, що ми робимо, — це протидронні укриття для техніки. Наприклад, Abrams, які зараз воюють на Донецькому напрямку, повністю будуть вкриті нашими протидронними сітками, і це посилить їхній захист. Також ми розробляємо і вже встановлюємо такі укриття на танки Т-64 і Т-72 радянського зразка. І ще є дуже багато речей, які ми робимо, щоб наші воїни почувалися захищеними», — підсумував Олександр Мироненко.