«Сталевий Бахмут»: Метінвест представив проект оновленого мікрорайону міста

Share

Команда Метінвест-СМЦ у межах проекту «Сталева мрія» розробила концепцію мікрорайону для зруйнованого росіянами Бахмута. Вона базується на ідеї «міста 15 хвилин» та пропонує місцевим жителям сучасний простір, що враховує потреби у комфортному безбар’єрному середовищі, сучасному житлі та зонах відпочинку. Для проектувальників також важливо було створити умови для залучення містян до економічної та соціальної активності. Концепцію під час Українського будівельного конгресу представили керівниця проектного офісу будівельного сектору «Метінвест-СМЦ» Тетяна Скрипка та заступник голови Бахмута Олександр Марченко.

 

«Місто 15 хвилин»

Проект мікрорайону Ювілейний у Бахмуті є одним із найбільших проектів відбудови, розроблених в Україні, оскільки розрахований на понад 17 тисяч мешканців. Це близько чверті населення міста, де до війни жило більше 70 тисяч людей. Як зазначила Тетяна Скрипка, основним завданням, над яким працювала команда Метінвесту, було створення такого простору, до якого б захотіли повертатися місцеві жителі та локальний бізнес.

бахмут

«Насправді, відбудувати зруйновані будівлі – це лише половина проблеми. Викликом є залучення бізнесу та людей, бо важливо, щоб у новому мікрорайоні вирувало життя. Працюючи над цим проектом, ми спиралися на концепцію міста 15 хвилин. Усе має бути у доступності – і робота, і відпочинок, і розваги. Ми також запропонували відійти від повністю спальних кварталів, які характерні для наших міст, і додати туди бізнес, привнести активності, які можуть залучити молодь», – зазначила Тетяна Скрипка.

У підсумку команда Метінвесту повністю змінила архітектуру мікрорайону, відмовившись від висотних багатоповерхівок на користь будинків на 1-6 поверхів.  Житлова забудова стала більш щільною та згрупованою в центрі мікрорайону, щоб полегшити догляд за прибудинковою територією. Натомість по периметру мікрорайону розташували низку багатоцільових просторів, які враховують потреби більшості соціальних груп – скейт-парк, дитячу і спортивну зони, паркову зону для тихого відпочинку старших людей чи батьків з малечею, Алею героїв та парк спогадів для вшанування українських захисників.

Ядром мікрорайону стала площа, яка поєднує житловий масив із дорогою, що веде до в’їзду у місто. За задумом проектувальників, саме площа та територія довкола має стати центром притяжіння людей, тому там передбачені торгівельні центри, кінотеатр, дитячі кімнати, прогулянкова зона із ресторанами, кафе та магазинами. Окреме місце – для ярмарку, куди зможуть приїздити мешканці навколишніх сіл та фермери. Таким чином відбуватиметься поєднання міста і села.

Також у центрі площі може бути розміщений університетський комплекс для одного із навчальних закладів, які втратили свою базу через війну. Він складатиметься із навчального корпусу, бібліотеки та гуртожитку та буде місцем постійної присутності молоді. Крім цього у центрі пропонується розмістити офісну будівлю та готель для інженерів, архітекторів та інших спеціалісти, що працюватимуть над відбудовою мікрорайону. А згодом там можуть розміститися бізнеси.

Тетяна Скрипка звернула увагу на доступність просторів мікрорайону для всіх мешканців. «Територія, на якій розміщений мікрорайон, є пласкою, тобто за великим рахунком вона вже інклюзивна. Нашим завданням у цьому контексті було забезпечити вільний рух без будь-яких перешкод через весь мікрорайон, наприклад, людини на кріслі колісному чи батьків із дитячим візочком», – сказала вона. У проекті враховані такі фактори як транспортна доступність, додані велосипедні доріжки, що перетинають весь мікрорайон. Окремо передбачена система укриттів – у будинках та публічних просторах.

 

Особливістю проекту, який розробив Метінвест для Бахмуту, є використання готових рішень. В рамках «Сталевої мрії» спеціалісти розробили 13 типів будівель, зокрема, житлові будинки, школи, дитсадки, лікарні, спортивні комплекси, тощо. Всі вони можуть бути адаптовані під потреби конкретних громад. Метінвест також опирався на використання prefab-рішень та таких елементів як модуль, металевий каркас і платформа. Вони дозволяють швидко зводити будівлі та масштабувати їх під конкретні запити, пояснила Тетяна Скрипка.

Готовий проект – головний аргумент у розмові з донорами

Мерія Бахмута звернулась до Метінвесту з проханням розробити проект оновленого мікрорайону у 2023 році. Тоді місто вже було окуповане і майже повністю знищене росіянами. «Рівень руйнувань перевищує 90%», – зазначив заступник голови Бахмута Олександр Марченко.

Він із колегами вирішив не гаяти часу в очікуванні деокупації і розпочати підготовку до відбудови вже зараз.  Зокрема, громада Бахмута шукає можливості для залучення донорських коштів на відновлення міста та прилеглих територій, а співпраця із Метінвестом, за словами Марченка, дозволяє пришвидшити цей процес, оскільки компанія пропонує набір готових рішень.

«Ми хочемо бути готовими до співпраці з донорами. Але якщо немає проекту і кошторису, ніхто з тобою не розмовляє. Ми вже проробили велику роботу – розуміємо, скільки нам потрібно часу на розмінування, на розбір завалів та переробку будівельного сміття, відновлення інфраструктури і базових послуг. Також уже рік працюємо над розробкою проекту відновлення мікрорайону Ювілейний. Зараз проводимо громадські обговорення із осередками бахмутської громади в різних містах України. Збираємо пропозиції громадян», – розповів заступник голови міста.

Він переконаний, що Бахмут має стати першим містом, із якого розпочнеться відбудова Донбасу, тож успішний досвід у цій справі дуже важливий.