Проблема браку робочої сили залишається актуальною: у квітні дещо зросли частки підприємств, яким складно знайти як кваліфікованих працівників (до 47,8%, +1,8 в.п.), так і некваліфікованих (до 36,3%, +0,2 в.п.).
Про це свідчать результати опитування Інституту економічних досліджень та політичних консультацій (ІЕД).
При цьому брак робочої сили внаслідок призову та/або виїзду співробітників залишається головною перешкодою для ведення бізнесу у воєнний час.
«Абсолютне значення цієї перешкоди знизилося на 8 в.п. – до 57%. Це вже не випадковість, а певне покращення ситуації», – повідомив старший науковий співробітник ІЕД Євген Ангел, додавши, що це найнижчий рівень з жовтня 2024 року, коли також було 57%.
Індекс відновлення ділової активності у квітні суттєво не змінився – 0,13 проти 0,12 у березні. Найкращу динаміку ІВДА продемонстрували великі підприємства – у них темпи відновлення найвищі.
У довгостроковій перспективі двох років відбулося суттєве покращення оптимізму – індекс очікуваних змін зріс з 0,11 до 0,15. Це стало можливим завдяки зменшенню частки тих, хто планує скорочувати виробництво (з 3,4% до 1,4%), і зростанню частки тих, хто планує розширення (з 14% до 16,2%). Однак більшість – 82,4% респондентів – не очікують змін.
У виробництві спостерігалося покращення поточних змін на тлі незмінних очікувань. Частка підприємств, які нарощували обсяги виробництва, у квітні зросла до 26,2% (з 20,1% у березні). Тоді як частка тих, хто планує збільшення у найближчі 3–4 місяці, істотно не змінилася: зросла з 40,5% до 40,8%.
Поточні результати експорту досягли максимуму з початку війни – індекс змін суттєво зріс з 0,1 у березні до 0,23 у квітні. Це стало можливим завдяки зменшенню частки бізнесів із падінням експорту (з 13,4% до 8,7%) та зростанню частки експортерів зі зростанням обсягів (з 19,9% до 25,4%).
Ціни на сировину та матеріали демонструють уповільнення темпів зростання. Частка підприємств, що повідомили про зростання цін, зменшилася на 7 в.п. – до 24,5%. А частка тих, хто очікує подальшого зростання в найближчі три місяці, – на 1,5 в.п., до 31,3%.
Подібна динаміка й щодо цін на готову продукцію: їхнє зростання зафіксували лише 26,7% респондентів (-5,8 в.п.), а очікують подальше зростання – 32% (-3,8 в.п.).
Перелік трьох найбільших перешкод не змінився. На другому місці, після браку кадрів, у квітні залишилася проблема «небезпечно працювати» (зростання на 1 в.п. —до 54%), а про проблему «зростання цін на сировину, матеріали та товари» стали згадувати менше (зменшення на 5 в.п. —до 43%). Рідше бізнес скаржився і на «зменшення попиту на продукцію і послугу» (4 в.п., до 28%).
«Ситуація з електропостачанням покращилась настільки, що вже майже відсутні відключення електрики для бізнесу. Тому ця перешкода поступово знижувалась з «топу» на нижчі сходинки. І в квітні про «перебої з електро-, водо або теплопостачанням говорило лише 6% респондентів – це вже 9-а сходинка в переліку перешкод», – заявив Ангел. Це мінімальний показник із вересня 2022 року (4%).
Як повідомляв UAprom, бізнес України у квітні стриманіше оцінив свою поточну економічну діяльність – НБУ.