Уряд планує збільшувати спроможності Експортно-кредитного агентства, яке надає фінансові та страхові інструменти підтримки українського експорту, та заохочувати в цілому фінансовий ринок теж працювати в цьому напрямку, зазначив торговий представник України Тарас Качка.
«Ми запустили Експортно-кредитне агентство. Це приклад того, що це можливо – надавати фінансові інструменти для розвитку українського експорту. Ми також бачимо зусилля НБУ щодо розвитку фінансових інструментів у приватному секторі, бо нам потрібно, щоб не лише державна інституція працювала, а й приватні страхові компанії, комерційні банки розвивали фінансові продукти. Тут навряд можна говорити про миттєві зміни, але у перспективі 1,5-2 років вони реальні. І динаміка дуже гарна. Ми бачимо, що в ЕКА найбільше ми підтримуємо 84, 85 групу (товарів відповідно до УКТ ЗЕД; це машини і обладнання механічні та електричні – ред.). Це класична промисловість. Ми будемо збільшувати спроможність ЕКА і заохочувати в цілому фінансовий ринок теж працювати», – зазначив Качка під час конференції «Економічної правди».
Стратегією уряду, за його словами, також є розвиток української економіки та підтримка внутрішнього виробництва. «Ми зараз акцентуємось на чутливих товарах, наприклад, м’ясо птиці чи продукція металургії, яка є чутливою глобально. Але поза тим у нас є величезна номенклатура продукції – готова харчова продукція, різні промислові вузли, щодо яких ми маємо більше можливостей для експорту, ніж експортуємо. Тож політика з розвитку виробництва в Україні це базовий елемент розвитку експорту». – пояснив він.
Качка додав, що в останні роки зусилля уряду були спрямовані на те, щоб розміщення технологічно складних виробництв в Україні було комфортним, нагадавши про роботу з наближення українського та європейського законодавства, вирішення питань стандартизації та роботу над угодою про «промисловий безвіз». Він вважає, що ці зусилля та тенденції у світовій торгівлі можуть допомогти Україні посилити виробничу кооперацію із західним світом.
«Глобальна торгова політика зараз орієнтована на перебудову. Якщо раніше гонка була за ціною – де дешевше виробляти, там ми і розташовуємо виробництво. То зараз ми бачимо що стабільність ланцюгів постачання, карбоновий слід, спільне бачення цінностей щодо захисту прав людини – це все має сенс. І це значить, що у нас шансів на побудову виробничої кооперації з партнерами стає більше. І цим шансом треба користуватися з такою ж наполегливістю, як ми це робимо в ОПК», – вважає торгпред України.
Схожу думку висловив заступник керівника Нацбанку Сергій Ніколайчук, також присутній на заході. Він вважає, що Україні «дуже важливо скористатися тими перевагами, які зараз дає деглобалізація та процеси френдшорінгу».
«Ми вважаємо, що потенціал України на використання попиту на френдшорінг з боку європейських країн є досить суттєвим. А особливо в окремих специфічних секторах. Але для цього необхідно забезпечити інституційні передумови», – резюмував він.