Українські банки за координації банківських асоціацій підписали меморандум про забезпечення прозорості функціонування ринку платіжних послуг.
Про це повідомила пресслужба НБУ.
Меморандум стосується взаємодії банків та надавачів платіжних послуг із клієнтами фізичними-особами, ФОП та ФОП як частини групи пов’язаних компаній, удосконалює та стандартизує підходи банків щодо моніторингу операцій клієнтів із застосуванням ризикоорієнтованого підходу, що дасть змогу виключити варіанти недобросовісної конкуренції.
«Це ініціатива банківського сектору, спрямована на зменшення тіньового сектору економіки, а також протидію терористичній і диверсійній діяльності Росії, що фінансується через використання «дропів». Документ також сприятиме приведенню поточної практики роботи банківського ринку до єдиних стандартів та вимог законодавства ЄС», – йдеться в повідомленні.
Сьогодні меморандум підписали чотири великих банки-емітенти: АТ «Ощадбанк», АТ КБ «ПриватБанк», АТ «Райффайзен Банк», АТ «Універсал Банк», інші банки та надавачі платіжних послуг висловили намір доєднатися до меморандуму найближчим часом.
Надавачі платіжних послуг, які доєдналися до документа, погоджуються на упровадження у своїй діяльності уніфікованої ринкової практики та підходів, зокрема до процесів:
- належної перевірки клієнтів на етапі встановлення ділових відносин;
- моніторингу фінансових операцій за рахунками клієнтів відповідно до наявної інформації про клієнта та фактично здійснювані операції;
- встановлення автоматизованих цілодобових правил моніторингу платіжних операцій з особливою увагою до моніторингу та обмеження операцій у нічний час (з 24:00 до 06:00) для виявлення випадків нехарактерної фінансової поведінки та протидії шахрайським схемам тощо;
- встановлення правил на здійснення фінансових операцій (надання продуктів/послуг) клієнтів відповідно до узгоджених підходів та процедур, які базуватимуться на ризикоорієнтованому підході тощо.
Підписуючи документ, надавачі платіжних послуг зобов’язуються здійснювати перекази клієнтів з урахуванням упровадженого в банку ризикоорієнтованого підходу.
Якщо ж документально підтвердженого доходу немає, то банки зобов’язуються встановити ліміти (поширюватимуться на перекази за реквізитами IBAN) на операції:
- з 1 лютого 2025 – для клієнтів «високого» рівня ризику встановлювати ліміт в сумі до 50 тис. грн/міс;
- для клієнтів «середнього» та «низького» рівнів ризику – відповідно до лімітів та строків поетапної реалізації:
– з 1 лютого 2025 – в сумі до 150 тис. грн/міс;
– з 1 червня 2025 – в сумі до 100 тис. грн/міс.
Ліміти не включатимуть операції з переказу коштів між двома рахунками, які клієнт відкрив в одному банку. За наявності документально підтверджених доходів клієнта, що перевищують установлений на дату ліміт, банки здійснюватимуть перекази в межах підтвердженого доходу.
Як повідомляв UAprom, НБУ з жовтня встановлює місячний ліміт 150 тисяч грн на карткові перекази.