Україна за 15 років має вийти на довоєнне споживання е/е – «Укренерго»

Share

НЕК «Укренерго» орієнтується на зростання споживання е/е в повоєнний період приблизно на 2% щорічно і виходу за 15 років на довоєнні показники, але з іншим енергоміксом.

Про це повідомив директор з управління ОЕС України, член правління компанії Віталій Зайченко, передає Інтерфакс-Україна.

«При розгляді майбутнього енергоміксу ми ґрунтуємося на економічних прогнозах від Мінекономіки, і на післявоєнний період вони є досить оптимістичні з ростом на 5-7% ВВП країни. В нашому перерахунку це виливається приблизно у 2% росту споживання е/е, і ми розуміємо, що за 15 років повернемося до довоєнного рівня споживання, але воно буде зовсім іншим: зміниться і структура, і споживачі», – сказав Зайченко.

За його словами, насамперед слід очікувати підвищеного рівня енергоефективності, що є однією зі стратегічних цілей держави, аби забезпечити ефективність економіки.

Зайченко зазначив, що одним з найголовніших факторів, які тиснуть на енергомікс, є декарбонізація.

«Ми розуміємо, що держава взяла на себе зобов’язання щодо закриття теплової генерації, яка не відповідає вимогам до екологічності й викидів. Але якщо не буде внесено суттєвих змін у цю програму декарбонізації, то після 2025 року ми втратимо досить багато теплової генерації, яку потрібно буде заміщувати», – пояснив головний диспетчер ОЕС України.

Другим питання формування енергоміксу він назвав збільшення генерації ВДЕ, вказавши, що до 2030 року потужність сонячних електростанцій як промислових, так і просьюмерів може збільшитися до 11 тис. МВт (зараз приблизно 6 тис. МВт).

За його словами, це природний процес, бо технології дешевшають, як і у випадку з вітроенергетикою, розвитку якої зараз заважає тільки війна.

Водночас він вказав, що наступним чинником впливу на енергомікс буде потреба в балансуванні енергосистеми.

«Для того, щоб змінити цей мікс і бути готовими до викликів, треба, щоб енергосистема була гнучка. Саме тому ми проводимо конкурси на доппослуги, в яких беруть участь насамперед газова генерація, а також системи накопичення енергії (СНЕ). Вони теж дешевшають, це світовий тренд, і розвитку СНЕ треба сприяти», – висловив переконання директор з управління ОЕС.

Він також вказав на актуальність водневих технологій як інструменту балансування енергосистеми, оскільки СНЕ та ГЕС не зможуть впоратися з цими завданнями повністю.

Крім того, він акцентував на перспективах розбудови інтерконекторів з Європою для обміну е/е. За його словами, ці обміни можуть не завжди спрацьовувати, бо профіцити й дефіцити можуть виникати одночасно, але «є досить багато періодів часу, коли ми з вигодою можемо обмінюватися е/е».

Як раніше повідомляв UAprom, «Укренерго» готове надавати бізнесу консультації щодо різних варіантів роботи на ринку е/е – Брехт.