У травні чверть публічних закупівель з вимогою локалізації відбулись із порушеннями – дослідження

Share

У травні 2024 року на платформі Prozorro опубліковано інформацію про 483 закупівлі товарів на суму 5,9 млрд гривень, на які розповсюджується вимога локалізації. З них 120 тендерів (24,8%) відбулись з порушенням процедур та законодавства про локалізацію, йдеться у дослідженні центру CMD Ukraine.

Зазначається, що 14 закупівель, на які розповсюджується вимога локалізації, у травні відбулись з грубими порушеннями законодавства. Серед поширених порушень свідоме внесення до державного реєстру локалізованих товарів неправдивої інформації, яка згодом використовується шахраями для участі в тендерах.

Зокрема, таким чином Управління забезпечення Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій провело два тендери з придбання автокранів XCMG QY25K5D. Цей товар внесено до державного реєстру не виробником. Згідно з наданими сертифікатами ці автокрани вироблено в Китаї. Таким чином з порушенням законодавства ДСНС витратила 37,95 млн гривень.

За ведення Реєстру локалізованих товарів відповідає Міністерство економіки України. Станом на зараз жоден факт шахрайства в реєстрі не був розглянутий і покараний, зазначили в аналітичному центрі.

За даними аналітиків, якби всі товари у згаданих закупівлях мали б мінімально встановлений законом на 2024 рік рівень локалізації 20%, це забезпечило б близько 1 млрд грн гривень податкових надходжень до бюджетів усіх рівнів.

До Топ-5 найбільших публічних закупівель з грубими порушенням вимог локалізації, у травні увійшли:

  1. Управління забезпечення Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту Державної служби України з надзвичайних ситуацій – 37,9 млн. грн.
  2. Виконком Курилівської сільради Купʼянського району Харківської області – 4,9 млн. грн.
  3. Департамент забезпечення Держспецзвʼязку України – 4,0 млн. грн.
  4. Департамент з питань цивільного захисту та оборонної роботи Полтавської міської ради – 3,2 млн. грн.
  5. Оскільська сільрада Ізюмського району Харківської області – 2,9 млн. грн.

Законодавство про локалізацію у 2024 році вимагає при публічних закупівлях продукції машинобудування наявності в ній не менше 20% складової, виробленої в Україні.