У Держмитслужбі розповіли, як китайські імпортери металургійної продукції обходять антидемпінгові мита

Share

Китайські виробники металевих дротів, кріплень та прокату з полімерним покриттям уникали сплати антидемпінгового мита, встановленого на відповідну продукцію в Україні, вдаючись до маніпуляцій із країною походження товару, розповів заступник голови Державної митної служби України Владислав Суворов під час конференції “Торгові війни: мистецтво захисту”.

Зокрема, у 2024 році, коли антидемпінгові заходи щодо низки відповідні металургійних товарів китайського виробництва набули чинності, ДМС зафіксувала суттєве зниження імпорту з КНР із одночасним стрімким зростанням постачань в Україну аналогічної продукції виробництва Малайзії.

“До прикладу, прокату (з полімерним покриттям – ред.) з Малайзії минулого року було завезено 22 тис. тонн, дротів – 1,5 тис. тонн. Причому до введення рішення Міжвідомчою комісією імпорту цих товарів з Малайзії не було взагалі (у 2023 році – ред.). Тобто ми бачимо, що є маніпуляція з країною походження”, – зазначив Суворов.

Він визнав, що ДМС на етапі митного контролю і оформлення товарів, щодо яких імпортери можуть вдаватися до маніпуляцій, має обмежений інструментарій для реагування. Під час контролю митники можуть лише перевірити наявність сертифікату походження товару, виданого торгово-промословою палатою відповідної країни.

“Такі сертифікати надавалися, ми завершували оформлення. А вже в рамках повноважень по перевірці сертифікатів про походження ми направляємо відповідні запити до Малайзії. Серед сотень запитів, які ми направили, ми отримали тільки 26 відповідей, які підтвердили, що ті сертифікати, які нам подавалися під час митного оформлення, є сфальсифікованими. Вони не надавалися ТПП Малайзії, і тут є чітка маніпуляція з країною походження”, – розказав він.

При цьому спроби ДМС стягнути антидемпінгове мито з таких імпортерів частіше за все є не надто успішними: “Виявляється, що компанія-імпортер має 1000 грн статутного капіталу, директорів нерезидентів, і стягнути з неї кошти майже неможливо”, – пояснив Суворов.

Він також зазначив, що постачальними можуть вдаватися до заниження митної вартості товарів на величину антидемпінгового мита та використовують інші товарні коди, які не підпадають під антидемпінг, як, наприклад, це було із постачанням в Україну морозильного обладнання з Китаю у 2008 році.

Нагадаємо, що у квітні Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі при Міністерстві економіки України порушила три антидемпінгові розслідування, що стосуються фактів ухилення від сплати антидемпінгового мита при імпорті в Україну прокату з вуглецевої сталі з покриттям, дротів та сталевих кріплень, вироблених в Китаї. Для цього, як зазначається, використовувались схеми обходу, такі як постачання через треті країни, зокрема, Малайзію, та штучне заниження митної вартості.