У листопаді «Укренерго» має сплатити 5 млрд грн відсотків за так званими «зеленими» облігаціями, випущеними у 2021 році для погашення боргів перед виробниками електроенергії з відновлюваних джерел (ВДЕ). Це ставить компанію у скрутне фінансове становище та підважує спроможність фінансувати ремонти пошкоджених об’єктів та будівництво захисних споруд навколо них. Більше того, нестача грошей може підштовхнути компанію до підвищення тарифів для населення та бізнесу, йдеться у статті УНІАН.
Видання зазначає, що сума виплат за позикою, яку компанія позиціонувала як інструмент до вирішення проблеми дисбалансів на ринку електричної енергії України, є вдвічі більшою, ніж та, яку «Укренерго» витратило на захист підстанцій від російських ракетних ударів та атак дронами (2,9 млрд грн).
При цьому запозичення на суму 825 млн дол, по тодішньому курсу – це майже 23 млрд грн, не допомогли повністю позбутися боргу перед «зеленою» генерацією. Його джерелом залишається завищений тариф на енергію з ВДЕ та постійно зростаючі потужності «зелених» електростанцій. Борг постійно зростає і на перше півріччя 2024 року він знову сягнув 20 млрд грн.
«Єдиний реалістичний, але неприйнятний з погляду суспільної реакції вихід з цього замкненого кола — підвищення тарифів для кінцевого споживача: юридичних і фізичних осіб. Так само, щоб закрити виплати за облігаціями, які мали компенсувати приватному бізнесу недоплати по одному з найвищих у світі тарифів на альтернативну енергетику, “Укренерго” має вирішити дилему: віддати 119 млн дол. (або 5 млрд грн) і залишитися напередодні зими без коштів, або направити ці гроші на відновлення зруйнованих об’єктів та будівництво захисних споруд для підстанцій, на які спрямовані російські удари», – йдеться у тексті.
Більше того, як пише видання, борг виявився надто дорогим, оскільки дохідність 5-річнх облігацій була на рівні 6,875%, а, до прикладу, дохідність 5-річних облігацій Казначейства США – 1,19%. Крім того, позика за облігаціями не покривала весь борг перед виробниками ВДЕ, який на 2021 рік становив близько 28 млрд грн.
У 2022 році власники облігацій погодилися перенести початкову дату погашення з 2026 до 2028 року, а також надали «Укренерго» дворічну відстрочку виплати відсотків. Але цей строк збігає вже у листопаді, і жодних оголошень про реструктуризацію боргу не було.
«Всіх влаштовувало, що “облігації Кудрицького” перетворюють гроші кредиторів у фактично прямі інвестиції в приватні компанії не найбідніших українців. А тепер “Укренерго” повинно виплатити 5 млрд грн – відстрочені чотири купони плюс відсотки на відстрочені суми, що майже вдвічі більше, ніж витрачено (2,9 млрд грн.) на будівництво захисних споруд на підстанціях. Звідки тоді візьметься ресурс, щоб цей захист все ж таки встановлювати, розуміючи, що скоро зима і атаки ворога на нашу інфраструктуру, скоріш за все, посиляться?», – запитує видання.