Ресурсна угода з США трансформує політичні амбіції Вашингтона в інвестиційну політику, про яку ми мріяли – Тарас Качка 

Share

Підписавши угоду із США про створення Інвестиційного фонду відбудови, Україна підтримала нове бачення  адміністрації Дональда Трампа стосовно економічної політики і тепер має можливість залучати інвестиції та розвивати довгострокове партнерство із США в стратегічних сферах. Таку думку висловив заступник міністра економіки, торговий представник України Тарас Качка в ефірі Радіо НВ.

«Ми підтримали амбіцію адміністрації Трампа реалізовувати економічну політику, політику в сфері економічної безпеки саме так. Тепер вони можуть сказати: “все що ми пропонуємо це не колоніальна політика, це взаємовигідна політика для наших партнерів, зорієнтована на майбутнє, новим словником написана”», – сказав Качка.

Він визнав, що на початку ресурсна угода була своєрідним способом посилити увагу керівництва Сполучених Штатів до України. «Ратифікація угоди означає, що ми політично і стратегічно згодні з президентом Трампом, у нас є спільні інтереси в економічній політиці та безпеці. І це означає, що в нього так само є інтерес підтримувати Україну безпеково. І це те, власне, чого ми хотіли добитися, коли говорили про безпекові гарантії. Нам важливо, щоб був інтерес в адміністрації президента (Трампа – ред.) в їхній логіці захищати Україну», – пояснив Качка.

Однак з часом сприйняття ресурсної угоди як суто транзакційної змінилось і в Україні, і в США, і тепер, зокрема у Вашингтоні, її інтерпретують як новий інструмент довгострокової співпраці з партнерами. Для України ж вона, зауважив Качка, відкриває нові можливості для інвестицій, на які Київ сподівався роками.

«Ми хотіли великих інвестицій в Україну, в речі, які зорієнтовані на майбутнє, або носять стратегічний характер, як газ і нафта. І цей фонд власне це й передбачає. Тобто в нас є політична амбіція Сполучених Штатів, яка трансформується в інвестиційну політику, про яку ми мріяли. Це наш інтерес, який ми поєднуємо з інтересом США», – пояснив заступник міністра.

Україна та Сполучені Штати Америки підписали угоду про економічне співробітництво, яка передбачає створення Інвестиційного фонду відбудови, 30 квітня. Вже 1 травня її направили  на ратифікацію до Верховної Ради України. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль просив парламент підтримати угоду так швидко, як це дозволяє законодавство. Очікується, що відповідний документ можуть розглянути вже 8 травня.

Згідно з угодою, Інвестфонд, який створять Україна та США, управлятиметься на паритетній основі (50/50). Внески США зараховуватимуться у грошовій формі та у формі нової військової допомоги. Україна ж вноситиме 50% доходів державного бюджету від видачі нових ліцензій та ренти на користування надрами в межах нових проєктів з видобутку критичних матеріалів, нафти й газу.

Очікується, що фонд буде інвестувати у проєкти із видобутку корисних копалин, нафти і газу, а також в супутню інфраструктуру чи переробку виключно на території України. Перші 10 років прибутки та надходження фонду не розподілятимуться, а можуть лише інвестуватись у нові проєкти чи відбудову.