Україна наразі в переговорах з ЄС про торгівлю шукає рішення щодо можливого повернення з 5 червня 2025 року, коли завершиться третій рік дії автономних торгових заходів (АТЗ), на норми статті 29 DCFTA (поглибленої й всеохопної зони вільної торгівлі в рамках Угоди про асоціацію).
Про це повідомив заступник міністра економіки – торговий представник України Тарас Качка, передає Інтерфакс-Україна.
“Питання полягає в тому, наскільки ми гармонійно можемо перейти з АТЗ на статтю 29. Це питання більше політичне, ніж економічне”, – заявив він під час дискусії, яку організував Центр економічної стратегії.
Качка підкреслив, що Україна максимально гнучка і готова забезпечити прозорість торгівлі.
За його словами, у разі переходу на норми ст. 29 необхідно знайти певний баланс за всіма питаннями торгівлі аграрною продукцією, бо до широкомасштабної агресії РФ її умови були дискримінаційними для України.
“З погляду балансу ринків, продовольчої безпеки тощо Євросоюз найбільше зацікавлений у повному відкритті й збереженні повної лібералізації торгівлі з Україною”, – вважає торговий представник.
Водночас він зауважив, що в торгівлі України з ЄС наразі відбувається “дуже така дивацька гра”, коли сусідні Польща, Словаччина та Угорщина відверто зруйнували право Європейського Союзу і застосовують односторонні заходи, що змусило Україну підтримати обмеження на деякий аграрний експорт до цих країн.
Він нагадав, що в ЄС відсутні мита на імпорт кукурудзи, бо це дефіцитна для Європи культура, тож відсутня різниця, чи має ЄС зону вільної торгівлі з країною, звідки імпортує кукурудзу. Разом з тим Україна в режимі ATЗ дотримається обмежень на поставку кукурудзи в окремі країни ЄС, що є парадоксом та демонструє, що це більше питання політики, аніж питання торгівлі.
Нагадаємо, уряд розраховує на продовження режиму безмитної торгівлі з ЄС після 6 червня – Качка.