Національна комісія, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП), відмовилася від встановлення єдиного тарифу на розподіл е/е для споживачів 1 і 2 класів напруги, проти чого активно виступала промисловість і експерти, передає Інтерфакс-Україна.
Наголошується, що комісії на засіданні не вдалося ухвалити винесене на засідання рішення щодо схвалення проєкту постанови про затвердження змін до порядку встановлення тарифів на розподіл електроенергії (постанова від 5 жовтня 2018 року №1175), які полягали у встановленні тарифів на розподіл без поділу за класами напруги.
Проти неї проголосував голова НКРЕКП Валерій Тарасюк, за – члени комісії Костянтин Ущаповський та Олександр Формагей, утримався – Руслан Кайдаш. Водночас через те, що комісія працює у складі чотирьох осіб після ротацій інших її членів, рішення вважається неухваленим.
“Розгляд цього питання закрито”, – резюмував Тарасюк.
“Так, після такого рішення були б якісь поліпшення для малого бізнесу, а також збільшення доходів “Енергоатому” і “Укргідроенерго”, тому що вони несуть ПСО для населення. Але аргументи “за” не витримують критики поруч із почутими й вивченими нами контраргументами. Таке рішення було б шкідливим і небезпечним для держави. Я проінформую Ставку головнокомандувача про наше рішення. І дам розпорядження готувати нормативку для переходу на три класи напруги, як це передбачено європейськими нормами”, – пояснив свою позицію голова НКРЕКП.
За словами гендиректора Федерації роботодавців України Руслана Іллічова, який брав участь у засіданні, у разі об’єднання тарифів, витрати промислових споживачів на електроенергію зростуть на 26 млрд грн на рік. Він зазначив, що частка е/е у виробництві, зокрема металургійних та оборонних підприємств, становить 50% і більше.
Крім того, він додав, що таке рішення призведе до втрати довіри інвесторів, які побудували енергетичну інфраструктуру самі.
“Робота частини компаній з унікальними виробництвами буде зупинена, під загрозою виконання контрактів, зокрема й експортних”, – підкреслив Іллічов.
Як UAprom повідомляв раніше, Комітет Верховної Ради з питань економічного розвитку на засіданні звернувся до НКРЕКП та міністерства енергетики України з вимогою надати обґрунтування та розрахунки економічного ефекту від ініційованого ними обʼєднання тарифів на розподіл електроенергії для непобутових споживачів 1 та 2 класів.
Як зазначається, суть ініціативи полягає у підвищенні тарифу на розподіл споживачів 1 класу майже в 5 разів. Простими словами, ті споживачі, які отримують електроенергію з меншими втратами й побудували власну енергетичну інфраструктуру, платитимуть стільки ж, скільки ті, хто споживає з вищими втратами й не будував власну інфраструктуру. Що на думку членів комітету виглядає як обман інвесторів.
Ексміністр енергетики, радник генерального директора «АрселорМіттал Кривий Ріг» Ольга Буславець наголосила, що рішення стосовно усереднення тарифів на розподіл електроенергії, без диференціації за класами напруги, стане критичною помилкою для української економіки.
Своєю чергою народний депутат, заступник голови комітету ВРУ з питань економічного розвитку Дмитро Кисилевський зауважив, що прагнення зрівняти тарифи на розподіл електроенергії, скасувавши диференціації за класами напруги, є обманом для чинних та потенційних інвесторів в українську промисловість.