НБУ погіршив прогноз дефіциту е/е до кінця 2026 року 

Share

Упродовж II кварталу 2024 року ризик подальших втрат енергетичної інфраструктури реалізувався, що дало підстави погіршити оцінки дефіциту е/е на прогнозному горизонті.

Про це йдеться в “Інфляційному звіті” Національного банку України.

Зазначається, що цілеспрямовані обстріли Росією української енергетичної інфраструктури, які тривали впродовж 2024 року як генерації, так і передавальних потужностей зумовили суттєве збільшення втрат в енергосистемі та, відповідно, довший час відключень е/е. Насамперед постраждала маневрова генерація, тобто ТЕС та ГЕС.

Як і очікувалося, суттєвий дефіцит виник уже в II кварталі, а на початку III кварталу поглибився через спекотну погоду та подальші руйнування.

Водночас відновлення втрачених потужностей та/або побудова нових вимагає значного часу та обсягів фінансування. У результаті припущення щодо дефіциту е/е суттєво погіршені на 2024-2026 роки: понад 7% у 2024 році (попередня оцінка 5%), близько 8% у 2025 році (попередня оцінка 4%) та близько 5% у 2026 році (не очікувалося дефіциту).

При цьому наголошується, що імпорт е/е завдяки інтегрованості з європейською енергосистемою дасть змогу частково скоротити дефіцит власних потужностей. Однак ціна імпортної е/е вища за внутрішню, а щорічна вартість такого імпорту становитиме близько 1 млрд дол.

Подальші руйнування та збільшення дефіциту є вагомим негативним ризиком прогнозу. У разі реалізації цього ризику темпи зростання ВВП будуть меншими, ніж у базовому сценарії, а зростання цін вищим через збільшення витрат унаслідок використання дорожчих джерел енергопостачання.

Водночас швидше відновлення частини енергогенерації та введення в дію нових потужностей, зокрема розширення можливостей сектору ВДЕ та/або встановлення мобільних газових установок, скоротять дефіцит е/е та є позитивним ризиком прогнозу.

Іншим позитивним ризиком прогнозу є розширення максимальних потужностей імпорту е/е (із поточних 1,7 ГВт) та активна участь підприємств у самозабезпеченні автономними джерелами е/е та/або розширенні ними імпорту е/е.