АТ «Мотор Січ» після 2014 року продовжила продаж товарів до РФ, скориставшись «посередництвом» компаній із Китайської народної республіки, стверджує ексдиректор зовнішньоторговельного департаменту товариства Олег Дзюба. Про це він повідомив під час засідання суду.
Як зазначило видання «Судовий репортер», Соломʼянський районний суд Києва затвердив угоду про визнання винуватості Дзюби, винісши вирок 20 березня.
Дзюба уклав угоду з прокурором за два дні до судового засідання.
У суді обвинувачений розповів, що з 1987 року працював у «Мотор Січ», у 2015 році був призначений на посаду директора зовнішньоторговельного департаменту й відповідав за укладення контрактів. Перебував під керівництвом генерального директора, а надалі, президента АТ «Мотор Січ» Вʼячеслав Богуслаєва. Підприємство фактично належало Богуслаєву.
До 2014 року «Мотор Січ» експортувала товари на підприємства військово- промислового комплексу РФ. Указом президента України у 2014 році експорт товарів військового призначення у Росію припинився. Але «Мотор Січ», за словами Дзюби, продовжила продаж товарів до РФ, скориставшись «посередництвом» компаній із Китаю.
На початку 2022 року Дзюба перебував у Росії, де проводив зустрічі з приводу подальшого експорту товарів, виготовлених АТ «Мотор Січ», про результати яких по поверненню в Україну доповів Богуслаєву.
Після початку широкомасштабної збройної агресії РФ проти України у березні-квітні 2022 року «Мотор Січ» поставила китайській компанії за договором 2021 року три партії запчастин для ремонту авіадвигунів.
Надалі такі запчастини з КНР ввозилися до Росії через посередницькі компанії громадян РФ на російські заводи для ремонту авіадвигунів. Як стверджує Дзюба, він особисто обговорював поставки з Богуслаєвим і останній вірогідно знав, що «Мотор Січ» поставляє запчастини до РФ.
За матеріалами справи, у березні-квітні 2022 року за такою схемою «Мотор Січ» ввезла до Росії запчастин до авіадвигунів на суму понад 71 млн грн.
Крім того, у травні 2022 року «Мотор Січ» поставила компанії з Гонконгу двигуни для гвинтокрилів російського виробництва.
Дзюба підтвердив, що у Богуслаєва вигадали схему вивозу з «Мотор Січ» заготівок для виготовлення у «ДНР» лопаток до авіаційних двигунів. Філіал АТ «Мотор Січ», який виготовляв такі лопатки, знаходився на тимчасово окупованій території — у місті Сніжне Донецької області.
Щоб замаскувати ці дії, запчастини продавали до ОАЕ, а далі через підконтрольні компанії ввозили до Росії і, зрештою, до Сніжного. Кошти за виготовлення сплачувались РФ, а податки — «ДНР».
За версією обвинувачення, до «республіканського бюджету «ДНР» було зараховано 58,6 млн російських рублів (що становило 20,51 млн грн.), сплачених у вигляді «вивізного мита».
Нагадаємо, що згідно з указом президента України 247/2025 від 18 квітня, були введені санкції проти трьох китайських компаній:
- Beijing Aviation & Aerospace Xianghui Technology Co., Ltd (м. Пекін);
- Rui Jin Machinery Co. Ltd (м. Веньчжоу);
- Zhongfu Shenying Carbon Fiber Xining Co. Ltd (м. Ляньюньган).