Великі українські компанії не можуть скористатися послабленням правил валютного контролю, яке Національний банк України запровадив на початку травня цього року, оскільки запропоновані ліміти з валютних операцій не покривають потреб бізнесу, повідомив голова офісу CEO Групи Метінвест Олександр Водовіз під час виступу на Банківському форумі від “Економічної правди”.
Він оцінив кредитний портфель Метінвесту в 2 млрд дол., зауваживши, що понад 90% цієї суми складають запозичення західних фінансових установ. Запровадження низки обмежень після російського вторгнення позбавило компанію доступу до західного ринку капіталу та можливості вільно розраховуватися за боргами. І в такій ситуації опинилася переважна більшість великих компаній України, зазначив Водовіз.
“Візьміть будь яку велику металургійну компанію – Ferrexpo, АрселорМіттал Кривий Ріг, Інтерпайп – у кожної буде більше 1 млрд дол. кредитний портфель. Але ніхто не може кредитуватися за кордоном”, – сказа він.
“Зараз було певне послаблення валютних обмежень. Але ліміт становить 4 млн доларів на рік. У нас виплати в рік по 250-300 млн дол. Тож нам це як мертвому припарка. І це історія всіх великих компаній”, – пояснив Водовіз.
На його думку, використання додаткових інструментів контролю за рухом коштів допомогло б уникнути спроб вивести кошти за кордон і водночас дозволило б бізнесу виконати свої зобов’язання перед кредиторами.
“Чому б не дозволити тим, хто має публічні фінансові інструменти, випущені за кордоном, дозволити платити? Прослідкуйте ланцюжок платежів компанії Якщо компанія десь вивела ці кошти, то оштрафуйте і забороніть їй подальші валютні операції”, – запропонував він.
Наразі для сплати заборгованості Метінвест залучає торгове фінансування через свої торгові представництва за кордоном. “Тобто ми довгі гроші заміняємо короткими, і це нонсенс. Так довго продовжуватися не може”, – резюмував він.