Україна працює з ЄС над розширенням доступу українських товарів на європейський ринок, зокрема, ведуться перемовини про збереження для України режиму безмитної торгівлі після 6 червня 2025 року.
Про це заявив заступник Міністра економіки України — Торговий представник України Тарас Качка під час Комітетських слухань «Стратегічні орієнтири поглиблення торгівельно-економічних відносин України з країнами Європейського Союзу в умовах набуття Україною офіційного статусу кандидата на вступ до ЄС» в Києві 26 лютого 2025 року.
«Ми розраховуємо на продовження автономних торгових преференцій після 6 червня 2025 року. І водночас разом з партнерами дуже активно працюємо над лібералізацією торгівлі відповідно до Угоди про асоціацію. Є гарні новини – перелік товарів, які є чутливими для Європейського Союзу, короткий — буквально кілька позицій. І ми сподіваємося, що знайдемо рішення за цими товарами», — зазначив Тарас Качка.
Качка також наголосив, що Україна та ЄС вийшли на певне порозуміння щодо умов доступу української металургійної продукції до європейського ринку в контексті перемовин про продовження режиму безмитної торгівлі після червня 2025 року.
Вони стосуються рішення Єврокомісії, яка у квітні 2022 року скасувала усі мита та захисні заходи на імпорт з України, зокрема й металопродукції. Йдеться про антидемпінгове мито на безшовні труби (25,7%) та гарячекатаний рулон (60,5 є/т), а також тарифних квот на металопродукцію із 25% митом.
«У нас більш-менш є розуміння з Європейським Союзом, яким чином зберегти умови доступу до європейського ринку, навіть за умови, коли торгові заходи припиняться. Я думаю, що офіційно оголошення по цих питаннях можна очікувати під час засідання Ради асоціації Україна-ЄС», – зазначив Качка. Рада має відбутися цього квітня.
Тарас Качка наголосив, що одним із ключових викликів залишається механізм CBAM (вуглецеве коригування імпорту), запроваджений ЄС. Україна веде переговори про тимчасове виключення з-під його дії до завершення війни та відбудови. Також розглядається декларативний підхід, який дозволить звітувати про викиди без сплати відповідних платежів. Це критично для збереження конкурентоспроможності українських виробників.
Як зазначив Тарас Качка, враховуючи ініціативу Єврокомісії щодо відтермінування повноцінного запуску механізму (зокрема, продажу сертифікатів CBAM) на 2027 рік Україна матиме більше часу для перемовин.
Третій ключовий напрямок — робота на шляху до підписання промислового безвізу (угоди ACAA).
«Триває робота над планом істотного розширення Угоди АСАА на максимальну кількість товарів. За підрахунками вона може охопити до 80% промислового експорту до Європейського Союзу. Активно працюємо над тим, щоб укласти Угоду вже цього року», — зазначив Тарас Качка.