В Україні споживча інфляція стрімко пришвидшилася до 11,2% р./р. у листопаді та перевищила траєкторію прогнозу, опублікованого в інфляційному звіті за жовтень 2024 року.
Про це йдеться в макроекономічному та монетарному огляді Нацбанку.
Основним чинником зростання цін залишалася продовольча інфляція. Тривало й пришвидшення адміністративної інфляції. За оцінками НБУ, інфляція й надалі зростала в грудні.
При цьому фундаментальний інфляційний тиск також посилився. Базова інфляція зросла до 9,3% р./р. у листопаді внаслідок швидкого подорожчання оброблених продуктів харчування, подальшого зростання витрат бізнесу на енергозабезпечення й оплату праці, а також ефектів перенесення девальвації в попередні періоди на ціни.
«З огляду на досягнення фактичною інфляцією двознакового рівня увага населення до інфляційних процесів підвищилася, а інфляційні очікування домогосподарств у грудні суттєво погіршилися», – йдеться в огляді.
Окремо щодо промислової інфляції, то зростання цін виробників дещо сповільнилося (до 24,1% р./р. у листопаді), передусім через нижчі темпи зростання цін у галузі «постачання е/е, газу, пари» (34,6% р./р.).
Так, як зауважили в НБУ, з огляду на нижчі граничні ціни на внутрішньому ринку імпорт е/е з ЄС для покриття її дефіциту був низьким, попри зростання споживання на час опалювального сезону та застосування обмежень для споживачів.
Водночас відновилося зростання цін у добувній промисловості, насамперед у видобуванні металевих руд і кам’яного вугілля. Зокрема збільшився тиск з боку глобального попиту та цін на залізну руду, підсилений внутрішніми чинниками, передусім зростанням витрат на енергію, логістику та дефіцитом кадрів.