Єврокомісія не залучена до обговорення пропозицій щодо постачання азербайджанського газу до ЄС через Україну та не отримувала від Азербайджану запитів про прокачування додаткових обсягів газу понад той обсяг, який вже отримують європейські компанії.
Про це заявила єврокомісарка з питань енергетики Кадрі Сімсон на пресконференції, передає Укрінформ.
“Європейські компанії вже зараз отримують азербайджанський газ через турецький маршрут. Єврокомісія проводить уважний моніторинг повідомлень про потенційний імпорт газу з Азербайджану маршрутом через Україну. Ми не беремо участі у цих обговореннях і не отримували запитів від азербайджанців щодо додаткового обсягу газу понад той обсяг, який вже вони постачають для європейських компаній через наявні маршрути”, – зазначила єврокомісар.
Вона зауважила, що ЄС будує свою енергетичну політику на основі програми RepowerEU, яка передбачає прискорення розвитку відновлювальних джерел енергії, диверсифікацію шляхів постачання енергоресурсів та завершення процесу повної відмови від споживання російського викопного пального.
“Разом із країнами-членами ми готуємося до завершення контракту про транзит російського газу через Україну. Ми робимо це вже кілька місяців, а підготовку до цього розпочали ще два роки тому”, – підкреслила Сімсон.
Вона нагадала, що протягом минулих років ЄС спромігся перетворити енергетичну кризу, що виникла після початку російської агресії проти України, на нові можливості. Європейським країнам вдалося покласти край залежності від російського викопного пального, яка тривала десятиліттями.
До війни ЄС імпортував з Росії, у середньому, 150 млрд кубометрів природного газу щорічно, зараз ця кількість є меншою за 50 млрд кубічних метрів. Залежність Євросоюзу від імпорту російського газу зменшилася з 45% у 2021 році до 15% минулого року.
Нагадаємо, що президент Володимир Зеленський оголосив, що Україна веде переговори про постачання природного газу з Азербайджану до Європейського Союзу, щоб зберегти свою роль транзитної країни та допомогти західним сусідам забезпечити енергетичну безпеку.
Згодом НАК “Нафтогаз” підтвердив переговори щодо транзиту азербайджанського газу.
Окрім того, Азербайджан розширив експорт газу на 10 країн Європи.