Європейська Комісія почала вживати заходів для подолання ризиків, пов’язаних з імпортом товарів з низькою вартістю, що продаються через інтернет-магазини та ринки, на яких працюють торговці з країн, що не є членами ЄС, повідомила пресслужба ЄК.
За даними Комісії, у 2024 році на ринок ЄС надійшло близько 4,6 млрд малоцінних відправлень, тобто товарів, вартість яких не перевищує 150 євро, що дорівнює 12 млн посилок на день. Підкреслюється, що це вдвічі більше, ніж у 2023 році, і втричі більше, ніж у 2022 році, і багато з цих товарів виявилися невідповідними європейському законодавству.
«Таке експоненціальне зростання викликає численні занепокоєння. Головним чином, до ЄС потрапляє все більше і більше шкідливих продуктів. Щобільше, європейські продавці, які поважають наші високі стандарти якості продукції, ризикують постраждати від недобросовісної практики та продажу підроблених товарів через онлайн-маркети. Нарешті, велика кількість упаковок, що відвантажуються та транспортуються, негативно впливає на навколишнє середовище та клімат», – йдеться в повідомленні.
Так, ЄК пропонує нові спільні дії для розв’язання проблем, що виникають у зв’язку зі збільшенням кількості небезпечних, контрафактних та інших невідповідних або незаконних продуктів, що потрапляють на ринок, зокрема:
Митна реформа, включаючи заклик до законодавців швидко прийняти запропонований пакет реформ Митного союзу, що дозволить швидко впровадити нові правила для вирівнювання ігрових умов у сфері електронної комерції.
Серед них – скасування звільнення від сплати мита для малоцінних посилок вартістю менше 150 євро та посилення можливостей для контролю, зокрема, кращого обміну даними та оцінки ризиків.
Цілеспрямовані заходи щодо імпортованих товарів, включаючи запровадження скоординованого контролю між митними органами та органами ринкового нагляду, а також скоординовані дії щодо безпечності продукції, такі як перша в історії перевірка безпечності продукції.
Це має призвести до вилучення з ринку товарів, що не відповідають вимогам, та сприяти збору доказів для аналізу ризиків і додаткових заходів. У майбутньому контроль буде посилено для певних операторів, товарів або торговельних потоків на постійній основі з урахуванням результатів аналізу ризиків.
Використання цифрових інструментів, які можуть допомогти полегшити нагляд за ландшафтом електронної комерції за допомогою цифрового паспорта продукту та нових інструментів штучного інтелекту для виявлення потенційно невідповідних продуктів.
Розширення прав і можливостей споживачів і торговців шляхом проведення інформаційних кампаній щодо прав споживачів, ризиків та механізмів відшкодування збитків.
Міжнародне співробітництво та торгівля, включаючи проведення навчальних заходів щодо правил безпеки продукції ЄС та оцінку будь-яких доказів, які можуть з’явитися щодо демпінгу та субсидування.
«Комісія закликає держави-члени об’єднатися, щоб відігравати сильну роль як «Команда Європа» для підвищення ефективності дій, що вживаються національними органами влади та Комісією», – наголосили в ЄК.