Національний банк України (НБУ) фіналізує роботу над законопроєктом про створення повноцінної системи воєнного страхування, який перший час буде сфокусований на страхуванні роздрібних продуктів для юросіб і фізосіб.
Про це повідомила директорка департаменту фінансової стабільності НБУ Первін Дадашова, передає Інтерфакс-Україна.
“Загалом можна сказати, що на початку система матиме фокус на роздрібних продуктах для невеликого бізнесу і населення. Така диверсифікація знижує ризики й дає змогу забезпечити стійкість системи”, – сказала вона.
Дадашова зазначила, що потреби в страхуванні для великого бізнесу наразі частково покриваються за допомогою Багатостороннього агентства інвестиційних гарантій (МІГА) Групи Світового банку. Директорка утрималася від перерахування переліку пропонованих до обов’язкового страхування об’єктів.
“Перший етап – це швидкі проміжні рішення, які вже працюють у багатьох сферах. Другий – це системний механізм, який працюватиме в довгостроковій перспективі й буде доступний і для бізнесу, і для населення. Запуск довгострокового механізму – це точно не завдання на швидкість”, – пояснила вона послідовність побудови системи, посилаючись на нещодавно оприлюднену Стратегію з розвитку кредитування.
“Уже є законопроєкт, і його обговорення з міжнародними партнерами на фінальних стадіях. Дуже важливо переконатися, що донорів задовольняють усі параметри майбутньої системи страхування, щоб вони могли брати участь у її фінансуванні. Адже для довгострокового системного підходу необхідний фонд фінансової підтримки, щоб навіть за несприятливих умов система була здатна надалі функціонувати”, – наголосила Дадашова.
За її очікуваннями, НБУ внесе законопроєкт до парламенту цього року, за більш оптимістичним прогнозом – найближчим часом. “Але оптимізм час від часу стримується різними зовнішніми обставинами, необхідністю доопрацювання тощо”, – уточнила вона.
Разом із запуском системи страхування воєнних ризиків директорка очікує активізації кредитування.
Як повідомлялося, Рада з фінансової стабільності в лютому 2024 року схвалила Концепцію створення в Україні моделі страхування воєнних ризиків, яка передбачає запровадження відповідного обов’язкового та добровільного страхування.
Концепція передбачає трирівневу модель – локальні страховики та інші установи, що виконують агентські функції, а також спеціально створене державне агентство зі страхування воєнних ризиків; надалі до системи долучаться міжнародні перестраховики. Відповідальність розподілятиметься між цими рівнями за рахунок визначених лімітів у порядку черговості.