Експортно-залежні економіки країн Центральної Європи стикаються з ризиками, пов’язаними з уповільненням зростання світової торгівлі та тарифними загрозами, які можна було б пом’якшити за допомогою реформ та усунення торговельних бар’єрів, що залишилися в ЄС.
Про це заявив Міжнародний валютний фонд, пише Reuters.
Країни Центральної Європи є одними з найбільш залежних від зовнішньої торгівлі країн ЄС: за даними Євростату за 2023 рік, частка експорту у виробництві коливається від 92% у Словаччині до 69% у Чехії, і лише в Румунії цей показник на 39% нижчий за середній по блоку.
План президента США ввести 25% тарифи на імпорт з країн блоку, ймовірно, зашкодить зростанню в експортно-орієнтованому регіоні, хоча Польща, найбільша економіка регіону, вважається менш вразливою, повідомило минулого тижня агентство S&P Global.
«В останні десятиліття регіон ЦСЄ (Центральна та Східна Європа) отримав значну вигоду від розширення участі у глобальних ланцюгах доданої вартості», – сказав старший регіональний представник МВФ у Центральній, Східній та Південно-Східній Європі Джефф Готтліб в інтерв’ю Reuters.
Однак, за його словами, ця модель стикається з перешкодами, оскільки зростання світової торгівлі почало сповільнюватися, впавши з 6% у 2000-2019 роках до 3% у 2022-2024 роках.
Готліб підкреслив, що країни Центральної Європи повинні зосередитися на тому, що знаходиться під їхнім контролем, проводячи реформи, спрямовані на підвищення продуктивності та рівня життя, одночасно домагаючись усунення «значних» торговельних бар’єрів, що існують в рамках ЄС.
Він також зазначив, що необхідно докласти зусиль, щоб забезпечити відсутність зайвих витрат для центральноєвропейських компаній, які намагаються конкурувати за кордоном, додавши, що будь-яка нова промислова політика повинна координуватися на рівні ЄС.