ЕКА розраховує на пожвавлення страхування інвестиційних кредитів після законодавчих змін

Share

Експортно-кредитне агентство очікує на законодавчі зміни, які дозволять у повному обсязі використовувати мандат на страхування інвестиційних кредитів, повідомив голова правління ЕКА Руслан Гашев в інтерв’ю «Інтерфакс-Україна».

ЕКА отримало можливість страхувати інвестиції з минулого року, однак агентству не вдалося широко впровадити цей продукт через невідповідність законодавства.

«Нам необхідно було трохи технічно підкоригувати формулювання в законі, яке давало б нам такий мандат. Це було запущено і зараз ця правка внесена в проєкт закону про національну установу розвитку, її підтримав Комітет Верховної Ради з питань податкової та митної політики до другого читання. Очікуємо, коли її буде проголосовано. На нашу думку, це суттєво збільшить попит тих-таки банків щодо страхування інвестиційних кредитів у нас», – пояснив Гашев.

Він вважає, що завдяки роботі законодавців ЕКА зможе змінити продукт страхування інвестиційних кредитів, і «він піде більш активними темпами на ринок».

ЕКА також розраховує на збільшення статутного капіталу із 2 до 7 млрд грн. Гашев визнав, що минулого року досягти цієї цілі не вдалося «через те, що країна перебуває в стані війни, держбюджет зазнає суттєвого навантаження». Крім того, за його словами, існують різні бачення щодо способів досягти цього показника. Наразі ЕКА співпрацює з цього питання з Міністерством економіки.

«Капітал нам потрібен не так для виконання наших поточних зобов’язань, як для масштабування діяльності. Ми витримуємо абсолютно всі нормативи, з цим у нас немає проблем. Якщо подивитися на нашу статистику, то в 2023 і 2024 роках обсяг підтриманого експорту плюс-мінус однаковий. Якщо ми говоримо про необхідність його нарощувати, то це робиться шляхом збільшення капіталу, оскільки це залежать від обсягу відповідальності. Раніше ми мали запити від страхувальників на більший обсяг відповідальності, але не могли його задовольнити», – пояснив він.

Гашев також підтвердив, що ЕКА разом з Мінекономіки ведуть переговори з одним зі «значущих гравців на ринку страхування експортних кредитів та інвестицій» щодо придбання частки акцій українського агентства. Це може бути одним із варіантів збільшення статутного капіталу.

«Один із потенційних інвесторів виявив зацікавленість, і на даний момент у нас продовжуються контакти з цього приводу, вже за участю Міністерства економіки», – зазначив він.

Згідно із законодавством, 51% акцій ЕКА має залишатись у власності держави. Водночас, як зазначив Гашев, на даному етапі ще зарано говорити про те, яку частку і за яку суму може придбати той чи інший інвестор.