Добувні компанії в Україні мають двічі підтверджувати запаси родовищ, які вони планують розробляти, фактично витрачаючи гроші на дублюючі процеси, повідомив заступник гендиректора «Велти» Володимир Головатенко під час конференції «Стратегічні ресурси України: сценарії розвитку галузі надрокористування».
Мова йде про проведення дорозвідки та затвердження запасів для отримання протоколу Державної комісії по запасах корисних копалин, що передбачає залучення різноманітних фахівців та сервісних компаній, а також виконання лабораторних досліджень в Україні.
«Я не можу цього не зробити, бо без цього протоколу я не отримаю зміни до спецдозволу і не зможу приступити до розробки родовища. Це обов’язкова історія, але вона ніяким чином мені не допоможе. Я витрачу час і паралельно буду проходити процедуру, де я маю проводити по іншому пробопідготовку, шукати закордонні лабораторії, щоб вони зробили за міжнародними стандартами лабораторні дослідження, які є частиною CPR (Competent Person’s Report). Без цього розмова з інвесторами або фінансовими установами неможлива. Тобто я роблю дві роботи, а хотілося б робити одну», – зазначив Головатенко.
В Україні запаси корисних копалин затверджені ще за радянськими стандартами, однак у світі вже близько 20 років використовують шаблон CRIRSCO, і Україна теж має перейти на цей стандарт, переконаний Головатенко.
Він вважає, що найбільш доречним для України було б використання міжнародного шаблону CRIRSCO, оскільки саме він є бенчмарком у галузі.
«Міжнародні фінансові установи просто не враховують ці запаси (затверджені за радянським стандартом – ред.). Останні 20 років у світі існує шаблон CRIRSCO, там є 11 стандартів. Якщо до твердих (корисних копалин – ред.), то там більш властивий JORC або канадійський. Тобто в світі вже є правила. Вони називаються шаблон CRIRSCO, і там є чіткі зрозумілі стандарти, які до кожної із твердих корисних копалин підходять» – пояснив топ-менеджер «Велти».
Нагадаємо, Укрлітійвидобування планує почати виробництво літієвого концентрату в 2028 році.
Трохи незрозуміла поведінка. Для підприємства галузі потрібен стандарт? Зробіть Технічний комітет (до речі – не існує для геологічних робіт… економія) перекладіть CRIRSCO, затвердіть його (в межах галузі це звичайно не проблема). Не потрібні якісь сторонні дядьки – все це рутина в межах Держстандарту. Хоча… можливо у “Велті” не існує посади інженера з стандартизації (та сертифікації)? Ну тоді так… нічого зробити не можна. Чекайте поки хтось зробить для Вас щось.