Через рішення НКРЕКП промисловість втратить конкурентоздатність на світовому ринку – Укрметалургпром 

Share

Рішення Нацкомісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, про підвищення тарифу НЕК «Укренерго» на послуги із передачі із 1 січня 2025 року на 29,8%, до 686,23 грн/МВт-год, призведе до зростання цін та прискорення інфляції всередині країни, а також до втрати конкурентоспроможності української продукції на експортних ринках і як наслідок зменшення обсягів продажів. Таку думку в коментарі UAprom висловив президент об’єднання підприємств “Укрметалургпром” Олександр Каленков. 

Він звернув увагу, що рішення НКРЕКП є непрозорим, оскільки було ухвалено з порушенням процедур. На засіданні не було належного обговорення, а жодні питання бізнесу стосовно розрахунків тарифу не знайшли аргументованої відповіді. Фактично, регулятор став на сторону монополії, і з таким підходом до регулювання бізнес в Україні, що складніший за лоток на базарі, буде знищений, вважає експерт. 

“На жаль, маємо констатувати, що нормального обговорення не було. Засідання було чистою формальністю. На всі запити, які були у галузей, а мова не тільки про ГМК, а й про хіміків, цементників, феросплавників, відповіді нормальної не було. А вони стосувались, передусім, розрахунку витратної частини. Щоб пропозиції з підвищення тарифів сприймалися бізнесом нормально, треба верифікувати витратну частину. Але, на жаль, і в частині тарифу на передачу електрики, і на диспетчеризацію є окремі пункти, які викликають дуже великі питання”, – зазначив Каленков. 

Він звернув увагу на значні витрати на закупівлю додаткових послуг, які закладені в розрахунок тарифу на диспетчеризацію – близько 11 млрд грн. “За нашими оцінками ці витрати можуть скласти не більше ніж 4 млрд грн”, – зауважив представник асоціації. Крім того, в частині тарифу на передачу е/е суттєві витрати закладені на покриття технологічних втрат – 14 млрд грн, що на 2 млрд грн більше, ніж цього року. “Але навіть 12 млрд грн викликали великі питання, оскільки всі спеціалісти вказують на те, що їх можна суттєво зменшити й оптимізувати. Але замість того, щоб працювати над зменшенням втрат, їх збільшують кожного року”, – додав Каленков.  

У підсумку рішення НКРЕКП вдарить по всім галузям української промисловості, вважає експерт. “Там, де це можна перенести витрати на кінцевого споживача, це буде зроблено і призведе до подальшого зростання цін і пришвидшення інфляції відносно того рівня, який вже є досить високим. Там, де це стосується експорту і зовнішніх ринків, ми просто втратимо свою конкурентоспроможність, менше зможемо продати і отримати валютної виручки”, – пояснив він.

Загалом, рішення регулятора призведе до непоправних втрат для економіки України, тож контролюючі органи мають звернути увагу на обставини його ухвалення і на завищені розрахунки, які були використані для обґрунтування. “Тому що це викачування ресурсу із реальної економіки, щоб створити можливості для його корупційного використання”, – вважає Каленков.