Бізнес України в I кв. 2025 року поліпшив очікування щодо подальшого економічного розвитку

Share

У I кварталі 2025 року тривало поліпшення оцінок ділової активності бізнесом у наступні 12 місяців, а також прогнозів щодо залучення інвестицій на тлі помірного посилення інфляційних та стабілізації курсових очікувань.

Про це  свідчать результати опитування керівників 670 підприємств, проведеного Національним банком України.

Так, індекс ділових очікувань підприємств (ІДО) становив 108.2% порівняно зі 101.8% в IV кварталі 2024 року.

Як зазначається, учасники опитування поліпшили оцінки усіх складових індексу, найбільше – щодо загальних обсягів реалізації продукції та кількості працівників. Пожвавлення ділової активності очікували підприємства 14 областей, всіх розмірів, видів і напрямів діяльності.

Воєнні дії та їх наслідки залишаються найсуттєвішим чинником, що впливає на спроможність підприємств нарощувати обсяги виробництва. Водночас вплив браку кваліфікованих працівників посилився упродовж двох років у 2,5 раза.

Крім того, бізнес суттєво поліпшив оцінки щодо обсягу виробництва товарів і послуг в Україні у наступні 12 місяців: баланс відповідей – 15.6% (в IV кварталі  – «мінус» 1.4%).

Активізацію виробництва очікували респонденти з 13 областей, представники всіх видів і напрямів економічної діяльності, а також розміру за кількістю працівників. Найвищі  очікування продемонстрували великі підприємства; респонденти переробної діяльності, а також ті, що здійснюють лише експортні операції.

Інфляційні очікування дещо зросли: в I кварталі очікувана в найближчі 12 місяців річна інфляція становила 11.5% порівняно з 10.3% у попередньому кварталі. Частка респондентів, які очікували на інфляцію вищу за 10.0%, становила 60.3%.

Воєнні дії залишаються найвагомішим проінфляційним чинником для 81.6% респондентів.

Також в НБУ зауважують, що пом’якшилися негативні оцінки щодо поточного фінансово-економічного стану підприємств: баланс відповідей становив «мінус» 3.4% порівняно з «мінус» 6.1% в IV кварталі.

Респонденти уперше за рік позитивно оцінили зміни щодо фінансово-економічного розвитку власних підприємств у наступні 12 місяців: баланс відповідей – 4.7% (у ІV кварталі – «мінус» 1.2%).

Учасники опитування суттєво поліпшили очікування щодо зміни обсягів реалізації продукції, в тому числі на зовнішньому ринку: баланси відповідей – 20.7% і  19.5% відповідно (у ІV кварталі  –  9.0% та 7.7% відповідно).

Респонденти поліпшили позитивні оцінки щодо зміни рівня інвестиційних видатків на машини, обладнання та інвентар: баланс відповідей 13.4% (у ІV кварталі – 9.3%). Вперше за три роки учасники опитування позитивно оцінили інвестиційні видатки на будівельні роботи: баланс відповідей 2.7% (у IV кварталі – «мінус» 1.6%).

Підприємства, що залучають іноземні інвестиції, посилили очікування щодо збільшення їх обсягів у наступні 12 місяців: баланс відповідей – 17.2% (у ІV кварталі – 10.6%).

Частка респондентів, які в наступні 12 місяців планують залучати іноземні інвестиції, становила 19.2% порівняно з 21.6% у попередньому опитуванні.

Респонденти помітно пом’якшили негативні оцінки щодо кількості працівників на своїх підприємствах у наступні 12 місяців: баланс відповідей – «мінус» 0.6% (у IV кварталі – «мінус» 6.6%).

Водночас учасники опитування очікували вищі темпи зростання майбутніх витрат на оплату праці одногонайманого працівника: баланс відповідей – 60.1% порівняно з 56.5% у попередньому кварталі.

Як повідомляв UAprom, бізнес України у березні відновив позитивні оцінки своєї діяльності – НБУ.