Бізнес стримано оцінив свою ділову активність у наступні 12 місяців

Share

Бізнес стримано оцінив свою ділову активність у наступні 12 місяців. Натомість тривало поліпшення інфляційних очікувань та прогнозів щодо залучення інвестицій.

Про це свідчать результати опитування керівників понад 660 компаній в II кварталі 2024 року, повідомляє НБУ.

Так, індекс ділових очікувань підприємств (ІДО) становив 99,5% порівняно зі 103,0% у I кварталі 2024 року.

Зазначається, що респонденти мали слабкі очікування щодо кількості працівників і майбутнього фінансово-економічного стану своїх підприємств.

Водночас і надалі очікували на збільшення обсягів реалізації власної продукції, а також інвестиційних видатків на машини, обладнання та інвентар.

На спроможність підприємств нарощувати обсяги виробництва впливають, зокрема, високі ціни на енергоносії, сировину та матеріали, значні курсові коливання, брак кваліфікованих працівників.

Наголошується, що бізнес стримано оцінив обсяги виробництва товарів і послуг у наступні 12 місяців: баланс відповідей – «мінус» 0,3% (в I кварталі 2024 року – 8,5%).

Зменшення спрогнозували підприємства більшості видів економічної діяльності (ВЕД) крім сільського господарства, переробної промисловості, енерго- та водопостачання; респонденти з восьми областей; малі підприємства; експортери та ті, що працюють виключно на внутрішньому ринку.

Крім того, поточний фінансово-економічний стан підприємств погіршився: баланс відповідей становив “мінус” 4.3% порівняно з “мінус” 1.4% у I кварталі.

Очікування респондентів щодо фінансово-економічного стану власних підприємств у наступні 12 місяців послабилися: баланс відповідей – “мінус”0.2% (в I кварталі – 3.7%). Погіршення очікують підприємства транспорту та зв’язку, інших видів діяльності, торгівлі та добувної промисловості. Водночас респонденти будівництва, сільського господарства та переробної промисловості надали оптимістичні прогнози.

Учасники опитування зберегли оптимістичні очікування щодо обсягів реалізації продукції, в тому числі на зовнішньому ринку: баланси відповідей – 8.7% і 11.0% відповідно (в I кварталі – 10.6% та 6.8% відповідно).

Зростання загальних обсягів реалізації продукції очікують респонденти більшості ВЕД, найсуттєвіше – будівництва, сільського господарства та переробної промисловості (баланси відповідей 20.0%, 18.7% та 14.8% відповідно). Зростання обсягів реалізації продукції на зовнішньому ринку також очікують респонденти більшості видів економічної діяльності, за винятком підприємств торгівлі та будівництва.

Учасники опитування посилили очікування щодо зменшення кількості працівників на своїх підприємствах у наступні 12 місяців: баланс відповідей – “мінус” 10.7% (у I кварталі – “мінус” 6.3%). Негативні прогнози надали респонденти усіх видів економічної діяльності. Третій квартал поспіль найпесимістичнішими у своїх оцінках були респонденти добувної промисловості.